Život je džungle. Člověk se pořád za něčím honí.

Bengálské ohně

27. února 2007 v 18:53 |  Pyrotechnika
Jedna velká část související s pyrotechnikou se nazývá "Bengálské ohně".
Tato část se převážně zabývá výrobou, použitím a zpracováním různých chemických složí v podobě nejrůznějších konečných výrobků.
Bengálský oheň sloužil k velmi silným a intenzivním signálům v podobě ohňových záblesků.
Nejmenší počet složek, které by měl bengálský oheň obsahovat jsou dvě. Za prvé hořlavina (síra, dřevěné uhlí, pryskyřice apod.) a za druhé látka, která vydává dostatek kyslíku, tedy okysličovadlo (dusičnany, chlorečnany...), současně zbarvující svým kationtem (Sr, Ba, Li...) plamen.
Dalšími složkami, které doplňují základní látky v bengálských ohních jsou regulátory rychlosti hoření (ve většině případů je zpomalují - retardéry), flegmatizátory, pojiva, lepidla a stabilizátory. Přídavky těchto látek nejsou nezbytné k dosažení barevnosti bengálských ohňů, nicméně velmi výrazně ovlivňují jejich fyzikálně-chemické vlastnosti.

Existují nejrůznější možné směsi, vytvářející různou barvu.
Lithné směsi jsou vhodné pro světlo tmavočervené barvy, pro karmínové zbarvení směsi strontnaté, pro cihlově červené až oranžové soli vápenaté, pro žluté zbarvení sodné soli, pro tmavě až světle modré mědnaté a měďné (CuCO3, Cu(OH)2), pro světle modré rtuťové, pro zelené světlo směsi s obsahem barnatých iontů atd.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama