Život je džungle. Člověk se pořád za něčím honí.

Dělobuchy

27. února 2007 v 18:56 |  Pyrotechnika
Dělobuchy jsou pyrotechnické prostředky sloužící k tlakovému, zábleskovému a akustickému efektu. Jsou to slože připravené ze směsí látek, kde okysličovadlem je suřík (PbO2.PbO), manganistan, chloristan a v podstatě jakékoliv silné okysličovadlo s látkou redukční povahy (kovy, sulfidy, organické a anorganické sloučeniny).
Mezi dělobuchy lze zařadit i směsi, které jsou spíše nebo vyloženě termity (slože, které se skládají ze směsi oxidu kovu a kovu se silnými oxidačními vlastnostmi).
Např. směs síranu vápenatého a kovového hliníku nebo oxidu olovičitého s hliníkem. Pokud jde už přímo o nějaký profesionální výrobek na bázi dělobuchů, jedná se většinou o nějaký typ výbušky. Nejpotřebnější surovinou pro standardní výbušky je zřejmě chloristan draselný a různé příměsné složky (zejména kovový hliník), které tvoří daný typ pro tu a tu výbušku. Existuje několik druhů různých směsí, které se používají pro výbušky policejní, vojenské, apod.

Př.: Nejdříve je nutné vyrobit si trubici.
Tenký novinový papír, který se z jedné strany natře vodným lepidlem se omotá kolem vhodné předlohy tak, aby vznikla trubice vnitřního průměru asi 14-15mm, délky 40mm a síly stěn 2,5mm. Namotanou trubici vysušíme. Jeden konec natřeme zevnitř lepidlem do vzdálenosti cca 5mm a uzavřeme ucpávkou vyrobenou z vytvarovaného a silného kartónového papíru. Okolí ucpávky zpevníme lepidlem. Do trubice vytvoříme vrtákem otvor o průměru 2-3mm, do kterého zasuneme zápalnici tak, aby uvnitř dutinky byly 2cm zápalnice. Po vsunutí zápalnice zakápneme okolí otvoru silně viskózním lepidlem a necháme dokonale vyschnout.
Druhým otvorem nasypeme kolem 2g směsi 64% KClO4, 22% Al, 4% Sb2S3 a 10% S. Trubici s naplněnou složí uzavřeme ucpávkou, stejným způsobem jako v předešlém případě a dobře zalepíme lepidlem. Po zaschnutí je dělobuch hotov.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ¤¤¤ ¤¤¤ | 11. února 2008 v 21:06 | Reagovat

jen si hraj s hlinikem on už ti ukaže svoji sílu.

Tě asi mrzí,že si zdravý

2 airsoftak airsoftak | 30. června 2008 v 18:47 | Reagovat

Jak je to hodne tezky a hlavne nebezpecny to vyrabet doma?

3 Autor Autor | 4. července 2008 v 9:29 | Reagovat

Doma bych to rozhodně nedělal

4 Pyroman Joe Pyroman Joe | E-mail | 13. července 2014 v 20:22 | Reagovat

Zdravím, jestli už jsi nějaké to pyro vyráběl, tak můžeš malé množství zkusit vyrábět třeba i doma, no ale na čerstvém luftu (venku) je to určitě bezpečnější. Bohatě stačí smíchat jen tyto dvě složky KCLO4 - 70% / 30 % práškový pyrohliník (tmavý).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama