Život je džungle. Člověk se pořád za něčím honí.

Historie chemických zbraní

1. března 2007 v 17:08 |  Pyrotechnika
1899
Mezinárodní mírová konference v Haagu vede k uzavření dohody zakazuje použití projektilů naplněných jedovatým plynem.

1915
První plošné použití chemických zbraní v I. světové válce v bitvě v blízkosti belgického města Ieper.

1918
Do konce I. světové války způsobilo použití 100.000 tun toxických chemikálií v průběhu bojů smrt 90.000 vojáků a zapříčinilo u více jak milionu lidí vážná onemocnění.

1925
Je uzavřen Ženevský protokol zakazující použití jak bakteriologických, tak chemických zbraní. Nicméně se nepodařilo zabránit státům v další výrobě, používání a skladování chemických zbraní.

1972
Státy účastnící se v Ženevě mezinárodní konference uzavírají Úmluvu o zákazu biologických a bakteriologických zbraní (Biological and Toxin Weapons Convention) a zavazují se pokračovat v negociacích o úmluvě, která by zakázala chemické zbraně jako takové.

1984 - 1989
Irák používá chemické zbraně proti Iránu (v roce 1988) a proti vlastním kurdským občanům ve městě Halabja.

1992
Vyjednavači se v Ženevě dohodli na textu Úmluvy o zákazu vývoje, výroby, hromadění a použití chemických zbraní a o jejich likvidaci (Convention on the Prohibition of Develpment, Production, Stockpiling, and Use of Chemical Weapons and on Their Destruction - Chemical Weapons Convention, CWC).

1993
Na mezinárodní konferenci v Paříži konané ve dnech 13. - 15. ledna je slavnostně otevřena k podpisu CWC - 130 států Úmluvu podepisuje. V únoru je ustavena Přípravná komise se sídlem v nizozemském Haagu za účelem podnikání kroků směřujících ke vstupu smlouvy v platnost.

1995
Japonská sekta Aum Shinrikyo rozptýlila v tokijském metru látku sarin, která způsobila zdravotní problémy 5.000 lidí a deset jich usmrtila.

1997
Úmluva o zákazu chemických zbraní vstupuje v platnost pro 87 smluvních států. Organizace založená na základě CWC za účelem zajištění naplnění jejích cílů (Organizace pro zákaz chemických zbraní - OPCW) začíná svoji činnost ve svém nově vybudovaném sídle v nizozemském Haagu.

2002
K 1. červnu je smluvní stranou CWC již 145 států představující 90 % světové populace, 92 % pevninského povrchu a 98 % chemického průmyslu. Od vzniku Organizace do této doby bylo za asistence OPCW zničeno téměř 10 % zásob chemických zbraní, které jí byly deklarovány.

2003
Členem Organizace se stává 151 států, dalších 25 Úmluvu podepsalo, ale dosud neratifikovalo. Ve dnech 28. dubna - 9. května se koná První hodnotící konference, jejíž úlohou je především na základě zhodnocení současného stavu dosažené implementace navržení dalších kroků potřebných k úplnému dosažení cílů CWC.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama