Život je džungle. Člověk se pořád za něčím honí.

Jododusík

24. března 2007 v 12:31 |  Pyrotechnika
Amoniakát jodidu dusitého, tzv. jododusík


Vlastnosti :

Jododusík je černo-zelená krystalická látka kovového lesku.
Je extrémně citlivou třaskavinou, jeho nebezpečnost je však nízká, protože má relativně slabou výbušnou sílu, tedy pokud se nenajde odvážlivý jedinec, který bude chtít připravit trochu více této látky. Citlivost jododusíku je opravdu obrovská, exploduje dotykem (třeba špejle nebo párátka). Někdy stačí kolem jen tak projít a dojde k jeho výbuchu (otřesy a akustické vlny). Obdobně na něj účinkuje i silné sluneční světlo, příliš hlasitá hudba nebo signál z mobilního telefonu. Z těchto důvodů se dá použít jen v zábavné pyrotechnice a to v množství hluboko pod 1g. Při výbuchu se endotermicky rozkládá na své původní složky, proto vzniká růžový dým plynného jódu.
Obdobnou citlivost mají i ostatní trihalogenidy dusité, např. velmi citlivý kapalný chlorodusík (NCl3, jež je ještě citlivější než uváděný amoniakát jodidu dusitého) což jen dokazuje obecnou nestabilitu těchto sloučenin.
Při výrobě nevzniká přímo čistý jododusík NI3, ale jeho amoniakát NI3.NH3.

Postup :
Příprava jododusíku je velmi jednoduchá, ale je třeba dodržovat určitá bezpečností opatření, nepoužívat skleněné nebo kovové předměty. Protože se jedná o mimořádně citlivou třaskavinu, nevyrábět jej v množství nad 1 gram.
1. Na špičku nože jódu (cca 0,1-0,2g) nasypeme do malé plastové nádobky (protože se jedná o vysoce citlivou třaskavinu, explodující při nepatrném podnětu nemůžeme preparaci uskutečnit ve skleněné nádobě- střepiny).

2. Na jod nalijeme 5ml 20-25% roztoku amoniaku.

3. Amoniak necháme volně odpařit v digestoři nebo produkt zfiltrujeme v plastové nálevce a necháme vyschnout. Po vyschnutí je jododusík extrémně citlivý, často se stává, že může explodovat i samovolně (akustické vlnění).

Použití :
Se suchým jododusíkem nelze manipulovat, protože dotykem exploduje.
Stačí do něj rýpnout špejlí…

Pokud chceme s jododusíkem manipulovat je nejvhodnější jej zvlhčit přikápnutím ethanolu.
Po odpaření ethanolu a vyschnutí se obnoví jeho citlivost.Asi nejlepší a nejednoduší použití je jako bouchací kulička. Vezměte několik drobných kamínků (jemný křemenný písek), špetku vlhkého jododusíku (cca 50-100mg), zabalte do kousku papíru nechte pořádně vyschnout a ...pak ho rychle zneškodněte.


Vysoká citlivost je patrná z přiložených obrázků, kde vysušený jododusík byl rozprostřen na filtračním papíru. Následným dotykem pírka nastala okamžitě exploze za vývinu fialových par uvolněného jódu.
Vhodné použití pro jododusík asi jen sotva nalezneme. Snad jen jako velmi efektní demonstrační pokus, různé legrácky a důkaz nestability kovalentních halogenidů dusíku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 stářa stářa | 4. března 2008 v 14:34 | Reagovat

hele kde se dá sehnat krystalickej jod nebo jestli můžu použít obyčejnej jodisol z lékárny tak pište

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama