Život je džungle. Člověk se pořád za něčím honí.

Kokain

21. března 2007 v 21:31 |  Jedy, drogy, atd.

Kokain

Kokain
Chemický název
benzoylekgoninmetylester
Registrační číslo CAS
50-36-2
Sumární vzorec
C17H21NO4
Molární hmotnost
303,36 g/mol
Teplota tání
98 °C (u monoklinické tablety)
Kokain je práškovitá, bílá, krystalická hmota nejrozšířenější jako droga. Jde o alkaloid jihoamerického keře Koka pravá (starý český název Rudodřev koka).
Volná báze kokainu Crack vzniká smícháním s alkalickým činidlem (nejčastěji sodou, ale používá se např. i vápno nebo prášek do pečiva). Na výrobu 1 kg kokainu je třeba 100 - 170 kg lístků.
Kokain byl poprvé vyroben německým chemikem Albertem Niemannem v roce 1860. V roce 1862 byla zahájena komerční výroba v německém městě Darmstadt firmou Merck.

Aplikace

Lidské tělo kokain, rozpustný ve vodě, přijímá všemi sliznicemi, nejčastější je proto vdechování práškového kokainu trubičkou, tedy takzvané lajny, případně vtírání do jiných sliznic.
Injekční aplikace roztoku je méně obvyklá. Pro ní je charakteristický rychlý nástup účinků (vrchol nastává průměrně asi 3 minuty po aplikaci).
Často se kouří, někdy spolu s tabákem nebo marihuanou. Účinky to nemá veškeré žádné, protože hydrochlorid alkaloidu se vypaří při nižší teplotě než je teplota při které hoří. Pokud si uživatel chce "dopřát" jeho účinků kouřením, je nutné jako přísadu použít volnou bázi neboli crack. K aplikaci cracku kouřením je často užívána skleněná trubička o vnitřním průřezu asi 6mm.
Úplně nejstarším způsobem aplikace je žvýkání listů koky, což vede k uvolnění šťávy obsahující požadované účinné látky. Tento způsob aplikace má za následek pomalejší a pozvolný nástup účinků.

Účinky

Kokain působí na centrální nervový systém jako stimulant, jeho požití způsobuje pocity euforie, neúnavnosti, hyperaktivitu, zvýšení krevního tlaku a tepové frekvence. Dochází také ke zvýšení sexuálního zájmu a potěšení ze sexu. To je ale vzápětí následované hlubokým propadem (což ovšem vede k touze drogu znovu použít). Zvyšuje totiž chvilkově produkci dopaminu a serotoninu, ale po odeznění účinků tato klesá pod původní úroveň. Tím způsobuje trvalou návykovost a poškozuje mozek. Nebezpečí návykovosti je extrémní.

Vedlejší efekty

Mezi vedlejší efekty patří paranoia a škubání sebou. Míra vedlejších příznaků se s častějším používáním zvyšuje.

V případě použití velké dávky se dostavují halucinace, tachykardie, svědění a mravenčení kůže.

Předávkování způsobuje vysoké zvýšení krevního tlaku a abnormality ve funkci srdečního svalu (kontrakce probíhají buď extrémně rychle nebo pomalu; příliš silně nebo slabě). To může vést ke smrti obvzláště u lidí, kteří už nějakou srdeční chorobou trpí.

Doba působení

Efekt působení kokainu trvá od dvaceti minut do několika hodin od použití. To závisí na dávce drogy, její koncentraci a způsobu aplikace.

Použití

Dříve byl často užíván jako lokální anestetikum v očním a zubním lékařství a při drobných zákrocích chirurgie, je také ilegální rekreační drogou.

Cena

Tržní, ale zvýšená vysoko nad reálnou úroveň snahou většiny států potlačit obchod s ním. Podle statistiky Ministerstva vnitra ČR se při pouličním prodeji cena za 1 gram pohybovala v roce 2005 v rozmezí 1500 - 3000 Kč. Prodej je v ČR i většině ostatních zemí světa ilegální, stejně jako jeho držení i pro vlastní potřebu ve větším než malém množství.

Slavní uživatelé

  • Sigmund Freud, psychiatr
  • Sherlock Holmes, detektiv (fiktivní postava)
  • Jim Morrison, rockový zpěvák
  • Adolf Hitler, politik
  • Hugo Haas, herec
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama