Život je džungle. Člověk se pořád za něčím honí.

Kyselina křemičitá

21. března 2007 v 20:57 |  Anorganické sloučeniny

Kyselina křemičitá

Příklad prášku kyseliny křemičité.
V současné době známe velmi mnoho různých křemičitanů, ale příslušné kyseliny k nim nejsou většinou známé. Pouze dvě tyto kyseliny byly experimentálně zjištěny - kyselina křemičitá nazývaná též metakřemičitá a kyselina ortokřemičitá.

Kyselina metakřemičitá

Vzorec této kyseliny je H2SiO3. Její molární hmotnost je 78,1 g/mol. Tato kyselina existuje pouze experimentálně, protože rychle odštěpuje vodu, jelikož atom křemíku má malou schopnost na sebe vázat více hydroxylových skupin. Můžeme ji prokázat v produktech hydrolýzy chloridu křemičitého nebo rozkladem křemičitanu sodného kyselinou chlorovodíkovou nebo sírovou. její molekuly se však rychle kondenzují. Má velkou schopnost tvořit koloidní roztoky. Její soli se nazývají křemičitany (metakřemičitany).

Kyselina ortokřemičitá

Je druhou známou kyselinou křemičitou. Podobně jako kyselina metakřemičitá existuje pouze přechodně. Její vzorec je H4SiO4. Podle jejího vzorce by se také mohla nazývat kyselina tetrahydrogenkřemičitá. Její molární hmotnost je 96,1 g/mol. Možná je produktem hydrolýzy jejího esteru Si(OC2H5)4. Podobně jako kyselina metakřemičitá má velkou schopnost tvořit koloidní roztoky. její soli se nazývají ortokřemičitany.

Křemičitany

Křemičitany jsou soli kyselin křemičitých. Velká část křemičitanů má složité složení. Některé křemičitany: zirkon, phenakit, granát, topaz, thortveitit, beryl, enstatit, tremolit, mastek, kaolinit, nephelin. Kaolinit je v čisté podobě kaolin. Mezi křemičitany patří také sklo a cement. Některé křemičitany jsou součástí půd.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ffrf ffrf | 13. prosince 2015 v 18:16 | Reagovat

hezky z wikipedie

2 Jiří Jiří | 10. října 2016 v 19:43 | Reagovat

Tyto stránky jsou úplně k ničemu, jde o blog, který prezentuje ukradené texty z rúzných webů a hlavně z Wikipedie. Konkrétně kyselina křemičitá na této stránce je přesně a doslovně popsána zde na Wikipedii:https://cs.wikipedia.org/wiki/Kyselina_křemičitá

Kam ten svět spěje, kdejaký ňouma si chce hrát na blogera a chytráka, ale ve skutečnosti není schopen napsat své vlastní texty, když už se krade text z wikipedie, tak se musí uvést zdroj. Tyto stránky jsem proto nahlásil provozovateli Wikipedie a věřím, že si to nenechají líbit.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama