Život je džungle. Člověk se pořád za něčím honí.

Morfin

21. března 2007 v 19:52 |  Jedy, drogy, atd.

Morfin

Morfin
Registrační číslo CAS
57-27-2 (anhydrous)
Sumární vzorec
C17H19NO3
Molární hmotnost
285,4 g/mol
Morfin, obchodní název Morfium (systematický název 7,8-didehydro-4,5-epoxy-17-methylmorphinan-3,6-diol) je alkaloid fenathrenového typu obsažený v surovém opiu.

Použití

Morfin silně snižuje vnímání bolesti a proto je v lékařství často užíván zejména k potlačení pooperačních bolestí nebo bolestí spojených s nádorovým onemocněním. Vedle toho tlumí dráždění ke kašli a snižuje aktivitu hladkého svalstva.
Morfin má po heroinu druhou nejvyšší návykovost mezi používanými narkotickými analgetiky.
Při déletrvajícím užívání morfia (cca 3 týdny až 3 měsíce v terapeutických dávkách) vzniká závislost, tzv. morfinismus.
U závislých osob již morfin nepůsobí sedativně, ale naopak stimulačně a vyvolává příjemné pocity. S postupujícím časem se však narkoman stává ku droze tolerantní, takže je nucen dávky zvyšovat.
Zároveň dochází i k tělesnému a duševnímu úpadku (vyhublost, nepřekonatelná únava, deprese, nadměrná dráždivost atd.). Při vynechání dávky však přichází v podobě abstinenčních příznaků stavy ještě nepříjemnější (neklid, zvracení, třes, bolesti svalů a kloubů, průjem, křeče, pocení, zimnice a někdy i celkový kolaps končící smrtí), pro které je léčba morfinisty nanejvýše obtížná, byť tyto stavy netrvají obvykle déle než 4 dny a během asi 2 týdnů odezní zcela
Díky snadné dostupnosti v lékařském prostředí je známo mnoho případů zneužívání lidmi z oboru. Jako pouliční droga však není morfin příliš rozšířen.
Smrtelná dávka pro člověka, který nemá vypěstovánu toleranci je asi 100 mg, narkomané užívají mnohem vyšší dávky až 5 g denně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama