Život je džungle. Člověk se pořád za něčím honí.

Pískací slože

1. března 2007 v 17:11 |  Pyrotechnika
Pískací slože se používají v malých raketkách (protože pojem malé raketky je dost relativní, tak dejme tomu, že odhadem do průměru maximálně 30mm, většinou a nejčastěji se tato slož volí opravdu jen pro miniaturní raketky průměru 4-15mm. Ve větším průměru se špatně kontroluje rychlost hoření a častěji dochází k explozi a roztržení rakety). Pískací slože mají v podstatě dvojí účinek, jednak působí jako samotné raketové palivo a dále při jejich hoření vzniká v částečně uzavřeném prostoru oscilace plynů a specifický zvuk s převažujícím podílem vysokých tónů. V lidském uchu tak budí dojem, že ,,pískají".

Pískací slože jsou směsí okysličovadla a paliva, jako okysličovadlo se používá nejvíce chlorečnan a chloristan draselný. Palivy jsou soli aromatických kyselin, např. kyseliny salicylové, benzoové a podobných sloučenin, které obsahují v molekule karboxylovou skupinu, popřípadě ještě společně s hydroxy skupinou. Jsou možné i jiné směsi, např. chlorečnan draselný/kyselina gallová nebo pikran draselný/fenolické aromáty.
V dříve používaných kompozicích se používala směs chlorečnanu draselného se salicylátem sodným, KClO3/fenolát sodný. Bohužel směs je příliš citlivá k nárazům a v raketách dosti často vybuchuje. Tuto směs v současnosti obsahují nejlevnější výrobky dovážené z Číny a jsou dosti nebezpečné (mě samotnému se již stalo, že takové raketky několikrát explodovali místo aby měli vzlétnout, ale to samé se může přihodit s novými složemi, pokud jsou špatně skladovány).
Mnohem bezpečnější jsou pískací kompozice obsahující směs chloristanu draselného a benzoanu sodného. Použití benzoanu má oproti salicylátům a fenolátům několik nesporných výhod, zejména nižší navlhavost, vyšší zápalný bod takovéto směsi a v neposlední řadě i nižší cenu. Chloristan do jisté míry znesnadňuje přechod hoření v explozi a snižuje citlivost k nárazům, slože obsahující chloristany jsou tedy relativně bezpečnější než chlorečnanové.
Specifikace:
Pískací slože mají vysokou rychlost hoření a téměř vždy se jedná o výbušniny citlivé k mechanickým podnětům. Extrémní opatrnost se musí dodržovat při plnění, lisování.

Příprava:
Je velmi důležité používat čisté chemikálie a oxidační složky zpracovávat odděleně od paliv až do závěrečného promísení. Všechny látky musí být před smícháním jemně rozetřeny na co nejmenší částice. Nejvýhodnější je použít směs 70% KClO4/30% benzoanu sodného nebo draselného. Pokud není k dispozici chloristan, je možné použít místo něj chlorečnan ve stejném poměru, ale je třeba mít na vědomí upozornění o vysoké citlivosti této směsi.

A, Odvážené složky se odděleně rozetřou v třecí misce do konzistence velmi jemného prášku (velikost zrn pod 100mikronů).

B, Na rozprostřeném novinovém papíře se pak smísí tak, že na papír se nejprve nasype benzoan a teprve k němu se přidává chloristan. Směs se promíchá dřevěnou špachtlí. Nakonec se přidá přibližně 3% dextrinu, který pomůže udržet tvar slože a sníží tření při následném slisování slože.

C, Dobře promíchanou pískací kompozici nasypeme do dutinky předem připraveného obalu raketového motoru(většinou tvoří motor rakety současně i její obal, u nejlevnějších raket) a ručně stlačíme dřevěným trnem, který přesně sedne do dutinky. Může se použít i lis s tlakem do 100kg/cm2. Na opatrně slisovanou slož se položí kousek ohnuté mikrozápalnice (nebo stopiny), zasype menším množstvím pískací slože a zlehka slisuje, aby nedošlo k přerušení prachové duše zápalnice.

D, Tělo motoru se zlehka uzavře smotkem vaty nebo jemného papíru. Nemusí se vytvářet tryska, protože slož má poměrně velký tah a hoří natolik rychle, že raketu vynese i bez trysky. Navíc, uzavřením dna motoru by došlo k prudkému vzrůstu tlaku, takže místo pískací rakety bychom vyrobili petardu :-).

K vyrobenému motoru se kouskem izolepy nebo lepidla připevní špejle nebo tyčinka z balsy a primitivní pískací raketka je hotova.

Co říci závěrem?
Snad jen, že celá operace je nebezpečná, zvlášť lisování slože. Dále je velmi důležité slož v dutince dobře slisovat, totiž pokud se bude drolit a sypat, velmi snadno často se po zapálení místo pískavého zvuku ozve exploze. Preferovaný vnitřní průměr pro motor (či spíše dutinka, do které se směs plní) je kolem 3-12mm, s výhodou se používají plastové dutinky (lépe drží tvar při lisování a jsou pevnější). Vyrobené raketky nesmí v žádném případě navlhnout, nikdy se nesmí použít rázové plnění, tj. tzv. stloukání, vždy jen lisovat bez nárazů!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama