Život je džungle. Člověk se pořád za něčím honí.

Samozápalné směsi

1. března 2007 v 17:05 |  Pyrotechnika
Jsou takové kombinace látek, které se po smíchání samovolně zapálí. Zapálení může nastat ihned nebo až po uplynutí určitého času. Tato doba se nazývá indukční čas, během které probíhá vzájemná reakce mezi složkami směsi. Smícháním uvedených kombinací látek začíná reakce, jejichž indukční čas závisí na koncentraci, teplotě a čistotě látek. To je dobré si uvědomit zvláště u směsí zápalných vlhkostí a stykem s vodou: Zde reakce začne probíhat ihned po smíchání složek, ale je natolik pomalá, že ji nelze pozorovat. Suchá směs se tak může po určité době samovolně vznítit. Proto neuchovávejte směsi citlivé na vlhkost a vodu déle než 5dnů. Všechny samozápalné směsi lze použít pouze jako demostračních pokusů (podobné směsi se sice dříve objevovali ve vojenských aplikacích, např. jako součást napalmů, ale v civilním měřítku je jejich použití krajně nebezpečné).

Samozápalná směs 1:
Chemikálie:
- Manganistan draselný (KMnO4)
- Glycerin (Glycerol, C3H8O3)


Postup: Manganistan draselný rozetřeme na prášek. Špetku rozetřeného manganistanu nasypeme na podložku a přidáme pár kapek glycerinu.

Komentář: Asi nejznámější a také nejjednodušší směs. Po přidání glycerinu nastává indukční čas 20-50 sekund(nejčastěji kolem 30s).Směs začne hořet za vývoje většího množství dýmu. Lepší efekt než samotné smíchání látek je zabalit Manganistan do toaletního papíru a vytvořit tak kuličku průměru 3-8mm. Na nehořlavou podložku(několik vrstev alobalu…)kápneme několik kapek glycerinu a vytvořenou kuličku s manganistanem do něj vložíme… Velmi imponujícího efektu lze dosáhnout kombinací manganistanu se střelnou bavlnou nebo směsí FLASH no9(viz dělobuchy).

Samozápalná směs reagující na vlhkost a vodu:
Chemikálie:
- Jód (I2)
- Hliník práškový (Al)

Postup: Smícháme přibližně stejné množství(objemově) rozetřeného jódu a práškového hliníku. Po přikápnutí vody začne směs hořet.

Komentář: Směs hoří za vzniku barevného dýmu.
Nevýhodou je drahost použitého jódu.

Samozápalná směs reag. na vodu 2:
Chemikálie:
- Dusičnan amonný (NH4NO3)…10g
- Chlorid amonný (NH4Cl)………2g
- Zinek práškový (Zn)……………1g

Postup: Odvážené látky spolu rozetřeme v suché třecí misce. Nasypeme na kousek alobalu a přikápneme 2-6 kapek vody.

Komentář: Kompozice začne hořet jasně bílým plamenem s velkým množstvím dýmů. Protože je směs zároveň citlivá na vlhkost, musí se uchovávat v suchu a použitý dusičnan amonný nesmí obsahovat vodu.

Samozápalná směs (dýmovnice) reagující na tlak a vodu:
Chemikálie:
- Peroxid vodíku v tabletách (tuhý peroxid)
- Dithioničitan sodný (Na2S2O4)- je obsažen v Odbarvovači DUHA


Postup: Na kousek alobalu položíme 2 tablety tuhého peroxidu vodíku a zasypeme je zhruba dvounásobným objemovým množstvím Dithioničitanu sodného.
Zabalíme do 3 vrstev alobalu a pevně umačkáme do kulovitého tvaru.


Komentář: Směs se musí v alobalu pevně umačkat. Silnějším nárazem o zem se směs zapálí a začne hustě bíle dýmit. Do vytvořené koule lze také vyvrtat 3 otvory v místě uložení peroxidu a hodit ji do vody.Po chvílí se směs zapálí a začne dýmit. (pozn.: Jako kluci jsme do těchto ,,dýmovnic" dávali slabé dělobuchy a házeli je po sobě. Takto jsme si vyráběli imitace nárazových granátů, bylo to celkem bezpečné. Třeba vás napadne něco originálnějšího…)

Směs zapalující hořlaviny:
Chemikálie:
- Manganistan draselný (KMnO4)
- Kyselina sírová 92-96% (H2SO4 konc.)

Postup: Do malé kádinky nasypeme 5g práškového manganistanu. K manganistanu přilijeme 3-5ml studené konc. kyseliny sírové a obsah opatrně krouživými pohyby promícháme. V kádince vznikne zeleno-černá olejovitá kapalina. Jedná se o oxid manganistý (Mn2O7), který je prudkým oxidačním činidlem. Oxid manganistý nikdy neskladujeme, po pokusu jej vždy zlikvidujeme!

Komentář: Oxid manganistý zapaluje téměř všechny organické látky.
- Na špejli namotáme kousek vaty, namočíme do kapaliny a rychle vytáhneme. Vata začne po 1-5 sekundách hořet.
- Na nehořlavou podložku položíme libovolné organické látky (cukr,mouku,škrob,kousky dřeva, slámu, papír, polystyren…), po přikápnutí několika kapek oxidu manganistého se tyto látky zapálí.
- Obdobně lze zapalovat hořlavé kapaliny (ethanol,benzin,aceton,toluen,ředidla…), nalité na volném prostoru.

POZOR! Kapaliny lijeme zásadně jen v tenké vrstvě na volnou plochu. Nikdy nesmíte smísit oxid manganistý např. s acetonem ve zkumavce nebo podobné nádobě! Směs může vyprsknout nebo dokonce vybuchnout! Podobně nesmíme tento anhydrid míchat s hořlavými látkami v uzavřené nádobě.
Nikdy nemíchejte oxid manganistý s kovovými prachy, směs vybuchne a nezreagovaný Mn2O7 spolu s přebytečnou kyselinou se rozprskne do okolí!


Směs lze použít i opačně: manganistan draselný smícháme např. s cukrem a na směs kápneme kyselinu sírovou. Směs se samovolně zapálí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama