Život je džungle. Člověk se pořád za něčím honí.

Tabák

21. března 2007 v 21:09 |  Tabák
Tabák je produktem z listů rostliny rodového jména Nicotiana, která pochází z Ameriky. V listech je obsažen alkaloid nikotin. Tabák se pěstuje zejména k výrobě cigaret a doutníků.

Současný výskyt

V současné době se tabák pěstuje nejen v oblasti původu, ale celkem v 117 zemích světa, kde je 33 milionů pěstitelů, v podstatě po celém světě, v pásmu 45° s.š. a 30° j.š. na ploše přibližně 5,14 milionů hektarů. Tabáková pole najdeme i v sousedním Německu, Slovensku a Polsku. V Česku se tabák také pěstoval, ale pouze do roku 1994.

Největší pěstitelé

V minulosti byla největším producentem tabáku Severní Amerika. V současné době jsou velkými pěstiteli Čína, Indie, Brazílie, ale i africké země, jako je Zimbabwe, Malawi, Kamerun. Z početné řady druhů tabáků se pro pěstování hodí k výrobním účelům jen dva druhy, a to Nicotiana tabaccum a Nicotiana rustica.

Druh Nicotiana rustica

Nicotiana rustica má menší význam. Pěstuje se v omezené míře jako technická plodina a v asijských zemích k výrobě tradičních tabákových výrobků. Z Nicotiana tabaccum bylo dlouholetým šlechtěním vypěstováno několik set odrůd s charakteristickými vlastnostmi, které jsou důležité z hlediska jejich použití. Jiné jsou požadavky na tabák používaný k výrobě cigaret a jiné k výrobě doutníků.

Průmyslové využití tabáku

Z hlediska hospodářského hodnotíme tabák jako důležitou surovinu pro průmyslové zpracování. Tabák poskytuje průmyslu nejen listy, ale i semena a stvoly. Tabákové listy jsou především surovinou pro tabákový průmysl, ale jsou zároveň důležitou surovinou pro chemický průmysl. Z listů se vyrábí nikotin, anabasin, kyselina jablečná, kyselina citrónová, chlorofyl. Tyto výrobky se mohou vyrábět z různých tabákových odpadů nebo z celých listů speciálně pěstovaných odrůd, jako je:
  • Nicotiana rustica - alkaloid nikotin, kyselina jablečná a citrónová
  • Nicotiana glauca - alkaloid anabasin
  • Nicotiana glutinosa - alkaloid nornikotin
  • Nicotiana longiflora - alkaloid nornikotin
Tabákové květy jsou důležitou surovinou pro získání vonných látek pro kosmetický průmysl. Jedná se především o odrůdy Nicotiana affinis a Nicotiana sandereae.
Tabákové semeno se lisuje a vylisovaný olej je výchozí surovinou laků a fermeží, ale po úpravě se dájí i konzumovat. Zbytky semen po lisování jsou dobrým krmivem pro zemědělská zvířata.
Stvol je surovinou pro výrobu celulosy nebo může sloužit jako topivo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama