Život je džungle. Člověk se pořád za něčím honí.

Zápalnice

1. března 2007 v 17:22 |  Pyrotechnika
Zápalnice:
Zápalnice se vyrábějí ve velkém množství druhů, podle účelu použití. Mohou to být zápalnice do vlhkého prostředí, pod vodu, rychle hořící, pomale hořící, bezpečnostní atd.
Konstrukce některých z nich je dosti obtížná a proto se budeme zajímat jen 2 základními typy(prachová zápalnice a stopina)

Popis a charakteristika zápalnice :
Klasická zápalnice je v podstatě ohebná dutinka naplněná černým střelným prachem. Uprostřed je prachová náplň z černého prachu, který je omotán několika vrstvami textilního materiálu, juty a povrch je proti navlhnutí natřen asfaltem nebo jiným voduvzdorným materiálem.
Rychlost s jakou zápalnice hoří musí být konstantní a nesmí se výsledky lišit o více jak 10%.
Standardní Bickfordova zápalnice musí hořet rychlostí 110 až 140 s/m. U nás vyráběné zápalnice musí hořet rychlostí 120 s/m.

Velkou nevýhodou zápalnic je možné přerušení prachové duše-to se projevuje zdánlivým uhasnutím zápalnice, ve skutečnosti může uvnitř žhnout textilní materiál a způsobit opětovné nečekané vznícení.
Tato vlastnost již způsobila četné nehody, proto se všechny zápalnice kontrolují rentgenovými paprsky. Ani to ale nezaručí spolehlivost při špatném zacházení.
Improvizovanou (a také nepříliš spolehlivou) zápalnici můžeme připravit tak, že si připravíme proužek jemného papíru (toaletní, na pečení) o šířce asi 3cm a délce 40cm. Proužek podélně přehneme, rozevřeme a doprostřed nasypeme po celé délce černý zápalnicový prach.

Nejlepší zápalnicové prachy:
zápalnicový prach č.1
75% KNO3
10% S
15% C
zápalnicový prach č.2
80-75% KNO3
20-25% C

zápalnicový prach č.3
75% KNO3
20% C
5% S
Zápalnicový prach č.1 hoří nejpomaleji a č.2 nejrychleji.
Proužek s prachem podélně přeložíme a přehneme, pak uchopíme mezi prsty a točivým pohybem rolujeme a lehce umačkáváme (špatně se to popisuje, ale ve skutečnosti je to velmi jednoduché). Nakonec takto vzniklou zápalnici zabalíme do stejně velkého proužku z alobalu a lehce umačkáme. Můžeme také prach balit přímo do alobalu, ale zápalnice má pak horší vlastnosti a snadno uhasne.
Další jednoduchou metodou je naplnit dutou gumovou hadičku průměru 3mm sypkým prachem a trochu stlačit. Ani takto nebude vyrobená zápalnice spolehlivá .
Popis a charakteristika stopiny:
Stopina je v podstatě provázek namočený do kaše z černého prachu a následně vysušený.
V obchodech se zábavnou pyrotechnikou ji můžete koupit jako zápalnou šňůru. Ve všech případech jde vždy o stopinu a stojí okolo 10Kč/metr (pokud stojí víc, tak vás berou na hůl a můžete jim ukázat co takový pyrochemik dokáže...).
Stopinu si můžete velmi snadno připravit a narozdíl od běžné zápalnice je výroba snazší a při aplikaci i spolehlivější.
Nevýhodou je větší rychlost hoření (30-80s/m) a její lámavost (není ohebná), zato ale jí najednou můžete připravit větší množství.

Postup:
co budeme potřebovat :
- KNO3
- černý prach
- dextrin
- jemné sítko
- provázek nebo nit z přírodního materiálu (nesmí být syntetický)
Rozpustíme 40g KNO3 a 10g dextrinu v 200 ml vody
Do vzniklého roztoku ponoříme nit nebo provázek a necháme půl hodiny nasáknout.
Mezitím si připravíme kaši z černého prachu. Černý prach má být co nejjemnější, na první pohled nesmí být rozeznatelné jednotlivé složky a při promnutí mezi prsty nesmíte cítit hrubá zrnka, pouze jemný prášek. Složení prachu je 75%KNO3/13%C/12%S.
Na 100g tohoto prachu přidáme 8-10g dextrinu nebo kostního klihu (dextrin má větší lepivost a prach se bude méně drolit). K této směsi přidáme trošku studené vody (20-30ml) až do vzniku tekuté kaše.
Nasáklý provázek vyjmeme z roztoku KNO3, 3x přehneme (provázek nebo nit teď bude mít 8 vláken) a na každém konci uděláme suk, aby se nám nerozjížděl. Takto upravený svazek protáhneme kaší z černého prach, nemusíme dlouho namáčet, stačí jen protáhnout touto směsí.
Provázek má být rovnoměrně potažený kaší z prachu a vlákna mají být slepeny k sobě.
Položíme jej na nesavou podložku a pomocí sítka poprášíme černým prachem.
Nakonec zavěsíme a necháme volně vyschnout nebo vložíme do sušičky a při 80°C sušíme 40 minut. Suchou stopinu nařežeme na kousky délky 70cm.

Použití:
Pro správnou funkci nesmíme stopinu zlomit. V místě zlomu by mohla uhasnout, pro větší bezpečnost je vhodné zabalit společně 2 stopiny do proužku alobalu. Takováto stopina by neměla uhasnout (alespoň mě se to nestalo).
I když budeme dodržovat sebelepší pracovní postup a různá vylepšení, je přeci jen podomácku vyrobená zápalnice nespolehlivá. Použít ji proto můžeme jen tam, kde nehrozí zranění, tj. nesmí se používat k zapalování výbušných směsí, ale jen u neškodných pyrotechnických výrobků, popř. malých raketových motorků.
Jelikož stopina hoří celkem rychle, je dobré ji nastavovat všemi možnými prostředky.
"Nastavovat" se rozumí použít k jejímu zapálení pomalu hořících materiálů. Většinou se používá doutnáku (hoří extrémně pomalu: 1m/60 minut), v nouzi sirného knotu nebo prskavky (nedoporučuji -odlétající jiskra může zapálit stopinu a ne zrovna od konce, takže už se jen můžete koukat jak vám odlétají ruce... třeba do teplých krajin...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 fuuuuj fuuuuj | 9. března 2008 v 16:01 | Reagovat

kopirovat pxd vie kazdy debil

2 Autor Autor | 10. března 2008 v 21:27 | Reagovat

pxd už nefunguje

3 Ergon Ergon | 30. června 2008 v 16:12 | Reagovat

jestli mate stopiny ze 10 Kč/metr tak vas pekne odiraji. ja mam v obchode metr tanke za 3Kč a metr tluste za 5Kč... je zbytecne utracet. tak jim to nandejte

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama