Život je džungle. Člověk se pořád za něčím honí.

Akutní infarkt myokardu

5. dubna 2007 v 14:42 |  Nemoci a léčba
Akutní infarkt myokardu (AIM) je nekróza srdeční svaloviny (myokardu) vzniklá poruchou perfúze příslušné věnčité tepny, nejčastěji na podkladě jejího uzávěru krevní sraženinou (trombem).
Jaké jsou klinické příznaky?
Typickým příznakem AIM je klidová bolest na hrudi. Bolest bývá pálivá nebo svíravá omezená na přední plochu hrudníku, může vyzařovat do levého ramene, paže, předloktí a ruky, do krku, dolní čelisti nebo do zad. Trvá déle než 15 minut a neodezní po aplikaci nitroglycerinu sublingválně. Dalšími příznaky může být klidová dušnost, palpitace, vegetativní příznaky (slabost, pocení, pocit na zvracení, zvracení).
Jaká je nemocniční léčba AIM?
Po příchodu do nemocnice by měl každý nemocný s AIM nebo podezřením na něj být přijatý na koronární jednotku. Neobjeví-li se komplikace, setrvávají nemocní na koronární jednotce 48 hodin. Po uložení na lůžko se zavede žilní linka a monitorují se životní funkce. Trvá-li bolest na hrudi po přijetí na lůžko, pokračuje se v analgetické terapii. Její charakter se neliší od terapie v období předhospitalizačním. Stejně tak se postupuje v podání kyseliny acetylsalicylové nebo prevenci a terapii závažných arytmií (nepravidelností srdeční činnosti) nebo levostranné srdeční slabosti. Vlastní terapie AIM se zaměřuje na omezení velikosti infarktového ložiska, na zachování maxima kontraktilního myokardu. Tohoto cíle můžeme dosáhnout přímo, obnovením průtoku uzavřenou věnčitou tepnou buď farmakologicky (tzv. trombolýzou), nebo katetrizačně (tzv. balonkovou angioplastikou). Limitujícím faktorem je čas. Do 2 hodin od vzniku je vývoj nekrózy v centru infarktu dokončen. Okolní oblasti jsou zásobovány i krví z kolaterál a zde se celý proces vyvíjí pomaleji. Hranice pro aplikaci trombolýzy se považuje 12 hodin od začátku bolesti. Na trhu je v současné době řada přípravků k trombolýze. Největší zkušenosti jsou se streptokinázou. Ostatní léky lze užít většinou jen ve speciálních indikacích. Trombolytická léčba má i řadu kontraindikací: (krvácivé stavy, stavy po nedávných operacích, cévních mozkových příhodách, nekontrolovaná hypertenze, těhotenství a jiné), proto o jejím podání rozhoduje vždy lékař. Alternativou trombolýzy je primární koronární balonková angioplastika. Je rezervována pro pracoviště disponující katetrizačním sálem s dostatečnými zkušenostmi. Výběr k tomuto zákroku by se měl orientovat na nemocné s infarkty přední stěny, dále na nemocné s hrozícím nebo rozvinutým šokem nebo nemocné s kontraindikacemi trombolýzy.
Spolupráce nemocného při léčbě
Nemocný by měl upozornit na každý nový příznak (nástup dušnosti, pocit na omdlení apod.), nahlásit nemoce, pro které se současně léčí a oznámit názvy všech léků, které užívá.
Možnosti prevence?
Nejúčinnější prevencí vzniku AIM je úprava životosprávy: odstranění kuřáckého návyku, dietní opatření ev. léčba hyperlipoproteinémií, úprava krevního tlaku redukcí váhy, dietou, ev. léky a přiměřená fyzická aktivita.
Elektrokardiogram (EKG)
Co to je EKG?
Elektrokardiogram je vyšetřovací metoda, která zaznamenává elektrickou činnost srdce. Každý stah srdečního svalu je doprovázen vznikem slabého elektrického napětí, které se ze srdce šíří až na povrch těla. Toto slabé elektrické napětí (řádově v milivoltech) je možno snímat kovovými elektrodami přiloženými na kůži a po zesílení v ekg přístroji je zapisovat na papír. Nejčastěji se používá deseti elektrod připevněných na hrudník a končetiny, s jejichž pomocí se zaznamenává tzv. dvanáctisvodový zápis. Rozložení elektrod po těle umožní "pohled na srdce z různých stran.
Kdy se provádí vyšetření EKG a co lze z EKG záznamu poznat?
Záznam EKG se často provádí v rámci preventivních a předoperačních vyšetření k vyloučení přítomnosti srdečního onemocnění. EKG je nezbytné při diagnostice a sledování efektu léčby všech onemocnění srdce a krevního oběhu. Podává cenné informace při určování příčin poruch srdečního rytmu, z EKG záznamu lze rozpoznat projevy nedostatečného zásobení srdečního svalu kyslíkem - tzv. ischémii. Záznam EKG je nezbytný při rozhodování o způsobu léčby akutních forem ischemické choroby srdeční - infarktu myokardu či nestabilní anginy pectoris. Záznam EKG během velké fyzické zátěže (např. při jízdě na rotopedu) může odhalit stupeň nedostatečného zásobení srdečního svalu, toto vyšetření se nazývá bicyklová ergometrie či zátěžové EKG. EKG lze též snímat během běžných denních činností pomocí miniaturního EKG snímače, který nosí pacient během sledovacího období sebou. Toto vyšetření se nazývá "24-hodinové monitorování EKG podle Holtera" a přináší cenné informace především o poruchách srdečního rytmu.
Nepřetržité snímání EKG prostřednictvím monitoru se provádí u ohrožených pacientů na jednotkách intenzivní péče či během operace k časnému odhalení poruch srdeční činnosti.
Je nutno však dodat, že normální klidový ekg záznam kompletně nevylučuje přítomnost závažného srdečního onemocnění (jako například u velmi časného stadia infarktu myokardu).
Jak se provádí vyšetření EKG?
Toto vyšetření je zcela nebolestivé, trvá obvykle méně než deset minut, provádí se vleže. Je nutno odložit oděv z horní poloviny těla a eventuálně punčochy. Na hrudník a končetiny sestra připevní elektrody. K zlepšení kontaktu elektrod a kůže se používá průsvitný gel. Během záznamu je vyšetřovaný požádán, aby ležel klidně a nemluvil.
Léčba srdečního infarktu
V akutní situaci po vzniku infarktu myokardu pomáhají léky schopné rozpustit krevní sraženinu ucpávající tepnu (tzv. trombolytika) - brání zvětšování rozsahu infarktu a poškození myokardu a doslova zachraňují životy postižených. Farmakoterapie sehrává významnou roli i v rekonvalescenci po srdečním infarktu a v prevenci srdečního selhání. U pacientů s ischemickou chorobou srdeční lze pomocí vhodných léků ovlivnit zátěž srdce jednak úpravou jeho práce, jednak přizpůsobením cévního řečiště. Po prodělaném infarktu myokardu je důležité pravidelné užívání léků bránících opakování příhody i rozvoji komplikací, a dodržování zásad správné životosprávy s omezováním rizikových faktorů. Invazivní a chirurgické postupy Koronární angioplastika je zákrok, při kterém se cévním systémem z oblasti třísla až k místu zúžení zavede katetr, na jehož konci je speciální roztahovací balonek. Ten se pod rentgenovou kontrolou zavede co nejpřesněji do zúženého úseku a poté se roztáhne tak, aby zúžené místo roztáhl a cévní průsvit zvětšil. Při téže proceduře lze do zúženého místa po jeho roztažení balonkem zavést rovněž tzv. stent - trubičku z kovového pletiva, která pak udržuje cévní průsvit otevřen. Aortokoronární bypass vytváří chirurg většinou za pomoci žíly či tepny získané z jiné části pacientova těla - pro krev tak vzniká náhradní cesta (objížďka - bypass), která přemosťuje úsek zúžený aterosklerózou
Desatero rad pro naši výživu
jak omezit vznik kardiovaskulárních onemocnění
1. Snížit celkový příjem energie (kalorií), jako obrana před obezitou.
2. Omezit příjem tuků, zejména živočišných, pro vysoký obsah nasycených mastných kyselin.
3. Preferovat především rostlinné oleje (slunečnicový, sojový a olivový) a margaríny, protože jsou bohatým zdrojem nenasycených mastných kyselin.
4. Ke smažení používat stabilizované oleje nebo ztužené tuky, protože nehrozí tvorba oxidovaných forem složek tuků.
5. Pravidelně jíst ryby, protože mají vysoký obsah nenasycených mastných kyselin
6. Dávat přednost nízkotučnému mléku a nízkotučným mléčným výrobkům, včetně zakysaných, protože přispívají ke snížení hladiny cholesterolu v krvi.
7. Dopřávat si hodně ovoce, zeleniny i luštěnin, protože obsahují značné množství ochranných látek, včetně vlákniny.
8. Zajistit dostatečný příjem antioxidačních látek (vitamin E a C, karoteny, bioflavonoidy, selen a zinek), protože chrání organismus před působením volných radikálů.
9. Zajistit dostatečný příjem kyseliny listové a vitaminů B6 a B12 k omezení případného účinku homocysteinu.
10. Zajistit přiměřený přívod minerálních látek, zejména draslíku a hořčíku ke zmenšení rizika zvýšeného krevního tlaku a zlepšení činnosti srdce.
Minimální dávky vitaminů
z hlediska prevence kardiovaskulárních onemocnění
vitamin E 20,0 mg
vitamin C 100,0 mg
beta karoten 2,0 mg
kyselina listová 0,4 mg
vitamin B6 2,0 mg
vitamin B12 0,002 mg
nenasycené mastné kyseliny 450,0 mg (omega-3)
Vzhledem k tomu, že tyto doporučené dávky je velice obtížné zajistit konzumací běžných potravin v jednom dni, je vhodné užívat též speciální potravinové doplňky, různé vitaminové preparáty a potraviny, obohacené zmíněnými vitaminy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama