Život je džungle. Člověk se pořád za něčím honí.

Bolest v krku

5. dubna 2007 v 15:03 |  Nemoci a léčba
Projev zánětu
Bolest v krku je častým příznakem, který doprovází zánět hltanu nebo zánět mandlí. V některých případech se ale rovněž může jednat o první projevy nachlazení, chřipky nebo laryngitidy = zánětu hrtanu. U těchto chorob se obvykle přidruží i celkové příznaky - zvýšená teplota, bolesti kloubů a svalů. Zejména u dětí byly dříve (před obdobím očkování) bolesti v krku prvním příznakem dětských chorob, např. spalniček, neštovic, příušnic. Můžeme se setkat s infekční mononukleózou (virové onemocnění zejména mladých lidí, rovněž nazývané nemocí z líbání vzhledem k přenosu slinami), která se zpočátku projevuje bolestí v krku.
Možná samoléčba
Obvykle řešíme bolesti v krku samoléčbou. Dnes je v lékárnách k dispozici celá řada přípravků proti bolesti v krku. Chceme vám usnadnit orientaci (viz tabulka str. 10), kdy který produkt z bohaté nabídky zvolit, a poukázat na některé skutečnosti, které byste měli mít na paměti.
Pastilky
Velice populární jsou pastilky. Nabízí je celá řada výrobců. Obsahují jednu nebo více antisepticky působících látek, které působí proti běžným bakteriálním, virovým nebo kvasinkovým původcům těchto onemocnění.
Pastilky se vyskytují v různých chuťových variacích a je tedy pouze otázkou vlastní zkušenosti a preference, který produkt a příchuť zvolíte. Některé z pastilek obsahují navíc i vitamin C, který je při probíhající infekci a oslabení organismu bezpochyby výhodný. V jiných je navíc menthol, eukalyptus nebo rostlinné výtažky, podporující uvolnění dýchacích cest. Zejména v počáteční fázi onemocnění, kdy v krku při polykání nesnesitelně bolí, jistě přivítáte navíc lokální anestetikum, tedy látku působící místní znecitlivění - lidokain či benzokain.
Jak je užívat
Pastilky se užívají dle doporučení v příbalové informaci, obvykle několikrát denně v odstupu ne kratším než 2 hodiny mezi jednotlivými dávkami. Příbalové informaci je třeba vždy věnovat dostatečnou pozornost, neboť kromě jiného je zde uvedena maximální denní dávka a věk dítěte (popřípadě hmotnost), kdy lze přípravek použít. Jednotlivé výrobky mají schválené použití obvykle od čtvrtého až šestého roku věku dítěte. Pro těhotné ženy platí obecně, že v období těhotenství by mělo být užívání medikamentů omezeno na minimum, popřípadě odsouhlaseno lékařem. Po vycucání pastilky není vhodné pít tekutiny či jíst. Dojde totiž k odplavení léčivých látek. Na druhé straně však připomínáme, že dostatečný přívod tekutin je pro organismus velmi důležitý. Tedy pít vydatně, ale nikoliv bezprostředně po užití pastilky. Pastilky jsou obvykle dobře snášené, občas se mohou vyskytnout pocity tlaku v žaludku (zejména při užití většího množství a výrazných chutí u citlivých osob nalačno), opatrní musí být i pacienti s alergií (nelze vyloučit alergii na některé složky přípravku). Dobrou zprávou pro pacienty s cukrovkou je, že některé pastilky jsou bez obsahu cukru.
Velikosti balení nejsou sjednocené, vyskytují se po 2, ale i 24 až 48 pastilkách.
Pastilky zřejmě budou první volbou pro osoby, které i přes onemocnění chodí nadále do zaměstnání. Děti (ve věku, kdy pastilky již lze užívat) pravděpodobně ocení bohatost chuťových variací (med, citron, rybíz atd.).
Kloktadla a spreje
Další možnou volbu představují kloktadla a spreje. I zde je hlavní účinnou látkou antiseptikum (způsobující likvidaci choroboplodných zárodků), některé přípravky obsahují navíc lidokain (lokální anestetikum zmíněné dříve). Kloktadla či spreje se některým pacientům jeví účinnější proto, že se dostanou blíže k mandlím Jedná se však spíše o předsudky. Některé přípravky určené ke kloktání je nutné před použitím naředit vlažnou vodou. Jak kloktadla, tak i spreje se aplikují 3krát, někdy i vícekrát denně. U dětí se dávka kloktadla redukuje podle rad výrobce uvedených v příbalovém letáku. Dětem lze podat kloktadlo ve věku 4 až 6 let, tedy v době, kdy dítě již kloktat umí a není předpoklad, že přípravek spolkne. Pokud dojde u dětí či dospělých k náhodnému polknutí roztoku, není třeba se obávat komplikací. V případě, že dojde k předávkování, tedy vypití (náhodném či úmyslném) většího množství kloktadla, je třeba se v rámci první pomoci pokusit o neutralizaci (podání živočišného uhlí) a postiženého co nejdříve převést k odbornému ošetření.
Pro spreje platí obdobné jako pro kloktadla. Aplikace spočívá ve stříknutí daného množství na levou i pravou stranu krku. Na rozdíl od inhalačních přípravků spray nesmí být vdechnut. Z praktického hlediska je důležité při použití spreje před aplikací stříkat několikrát do vzduchu (zejména při použití nového balení), aby došlo k naplnění pumpičky.
Pro těhotné pacientky platí totéž co bylo řečeno v případě pastilek.
Tekuté lékové formy (tedy roztoky a spreje) mohou obsahovat malé množství etanolu (alkoholu). Byť nelze předpokládat jeho masivní vstřebání, je třeba tuto skutečnost mít na paměti u osob s jaterními poruchami, osob závislých na alkoholu, řidičů i malých dětí. Rovněž je třeba při aplikaci sprejů míti na paměti možnost tzv. laryngospasmu (křeče hrtanu). Jedná se o vzácný jev, vyskytující se u citlivých dospělých pacientů nebo dětí. Projevuje se dušností a nemožností nadechnout se a může (ve velice vzácných případech) vést k život ohrožujícímu stavu, vyžadujícímu akutní lékařský výkon.
Jeden přípravek dostupný na českém trhu ve formě spreje a roztoku obsahuje jod. Tento produkt nesmí užívat osoby s poruchou (léčenou i neléčenou) štítné žlázy!
Antibiotika
K dispozici je rovněž přípravek na bázi místně působícího antibiotika, používaného v inhalační podobě k inhalaci ústy anebo nosem). Používá se u dospělých a dětí starších 30 měsíců (pokud jsou schopny inhalace). Přes jeho vyšší cenu jej však zvolí pacienti s rizikovými faktory (existující onemocnění dýchacích cest, opakující se záněty atp.).
Kdy vyhledat lékaře
Samoléčba je, u jinak zdravých pacientů, bezpochyby základem terapie. Nikdo z pacientů pravděpodobně nebude s banální bolestí v krku vysedávat v čekárně u lékaře, ale půjde se poradit do lékárny, který přípravek bude nejvýhodnější. Měli bychom mít na paměti, že pokud se stav v průběhu 3-5 dní nezlepší a nebo pokud se přidruží celkové příznaky (teplota aj.), je třeba vyhledat lékaře. Bolest v krku totiž může být projevem jiného, závažného onemocnění. Ale nejen to. Dlouhodobě užívané pastilky, kloktadla či sprej totiž mohou (vzhledem ke svému působení proti bakteriím) porušit rovnováhu mikrobů v dutině ústní. Výsledkem mohou být další zdravotní komplikace.
Stejně tak je třeba mít na mysli, že bolesti v krku jsou jen příznakem. Mohou být provázeny vzestupem teploty - potom je vhodné současně užívat přípravky snižující teplotu a mající současně protizánětlivý účinek. Nelze zapomenout na potřebu dostatečného přívodu tekutin a vitaminu C (optimálně ve formě kapslí či tablet a prodlouženým uvolňováním). Vhodné - zejména u pacientů s opakujícími se bolestmi v krku - mohou být i enzymové přípravky. Na trhu jsou dostupné produkty ve formě tablet či pastilek. Nabídka je tedy bohatá a lze předpokládat, že se dále bude rozšiřovat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama