Život je džungle. Člověk se pořád za něčím honí.

Hemoroidy

5. dubna 2007 v 14:56 |  Nemoci a léčba
Co jsou " hemoroidy"?
Slovo hemoroid má základ v řečtině a označuje výtok či tok krve. Uzlíčky hemeroidů nejsou identické s uzlíky křečových žil (varixů). Nejedná se tedy o varikosity. Hemeroidy tvoří shluk cévek (malých žilek, tepének a jejich spojek), hladkého svalu a pojivové tkáně. Jsou přítomny již in utero (před narozením) a dále po celý lidský život. Nemusí nám nikdy působit potíže.
Rozlišujeme vnitřní a vnější hemeroidy. Sliznice na povrchu konečníku až do výše tzv. linea pectinata je tvořena squamosním epitelem (ploché buňky navrstveny na sebe) a hojně zásobena sensitivním nervstvem. Zde najdeme vnější hemeroidy. Nad touto "zubatou" hranicí je sliznice tvořená cylindrickým epitelem (válcovité buňky), který postrádá somatickou sensitivní inervaci. Přítomny jsou pouze nervová vlákna reagující na rozšíření a zvýšené napětí ve stěně střeva. To je oblast vnitřních hemorhoidů. Vnitřní hemeroidy jsou upevněny ke svalstvu pod nimi ligamenty ( vazy). Vytvářejí polštářky, které hrají nezastupitelnou roli v uzávěrovém mechanismu řitě.
Komu hemeroidy znepříjemňují život?
Potíže s hemeroidy má až 4% populace. Nejvíce se objevují ve věku od 40-65 let, dále u pracujících, kteří dlouhé hodiny v zaměstnání nehnutě prosedí, u žen v posledních týdnech těhotenství a u lidí trpících zácpou a obtížemi s vyprazdňováním.
Kdy hemeroidy znepříjemňují život?
Sama přítomnost hemeroidů neznamená potíže. Problémy nastávají pokud se hemeroidální uzlík nadměrně zvětší, zanítí se, trombotizuje (v místě dojde ke sražení krve) a nebo vyhřezne z řitního otvoru.
Obstipace a obtížné vyprazdňování je považováno za jednu z častých příčin zvětšení hemeroidů. Komplikace (trombotizace, prolaps) mohou následovat. Zvýšení tlaku při defekaci způsobuje zhoršení žilního návratu ( odtoku žilní krve s oblasti anorektální) a následně zvětšení cévních uzlíků.
O stejný princip se jedná i v posledních týdnech těhotenství a při porodu.
Dlouhého vysedávání na toaletě zhoršuje odtok krve s perineální krajiny ( genitál, řiť) tzv. turniketovým efektem a následkem mohou být opět zvětšené hemeroidy.
Stárnutím ochabují podpůrné vazy a to může způsobit prolaps ( výhřez) vnitřních uzlů.
Jak hemeroidy znepříjemňují život?
Interní hemeroidy nebolí. Jak už jsme zmínili dříve, v oblasti nejsou žádná sensitivní nervová zakončení. Bolest při prolapsu či strangulaci uzlíků je důsledkem spasmu svěračového komplexu. Při spasmu se mohou následně vytvářet ve vnějších hemeroidech tromby a ty způsobují kruté bolesti. Mnohem častěji se vnitřní hemeroidy projeví krvácením při vyprazdňování střev. Tvrdá stolice poškodí jemnou sliznici a naruší pod ní ležící cévy. Krev je čerstvá a jasně červená. Pokud dojde k prolapsu vnitřních struktur vně řitního otvoru, hlen s mikroskopickými zbytky stolice dráždí okolní pokožku a vzniká zánět - dermatitis. Kůže v okolí anu je zarudlá, pálí a svědí.
Externí hemeroidy jsou v místech, která jsou bohatě zásobena sensitivním nervstvem. Hemeroidy se projeví velmi silnou bolestí při trombotizaci či krvácením při narušení cévek a jemné kůže. Ke vzniku trombu ( krevní sraženiny) většinou dochází při nadměrném tlačení na stolici, zácpě a při velké fyzické námaze, kdy zapojujeme břišní lis. Bolest je způsobena náhlým rozepětím struktur hemeroidu a edémem. K úpravě dochází během jednoho až dvou týdnů, avšak kůže nad zmenšeným uzlíkem zůstává volná a vytváří volné kožní přívěsky. Krvácení nemusí být způsobeno pouze vnějším poškozením jemné kůže. Krevní sraženina může protrhnout slabou stěnu cévy zevnitř.
Kožní přívěsky kolem řitního otvoru způsobují další nepříjemnosti. Mechanicky zabraňují řádnému očištění po defekaci a zbytky stolice dráždí pokožku a způsobují zánět.
Bolest, svědění a krvácení v perianální krajině nebývá vždy způsobena hemeroidy. Příčina může být mnohem vážnější. Je ovšem na lékaři , aby ji rozpoznal a správně léčil. Může se jednat o anální fisuru, perianální pištěl, infekční a zánětlivá střevní onemocnění či parazity.
Jak nám může pomoci lékař?
Při potížích s defekací ( vyprazdňováním stolice), bolestech a krvácení z konečníku bychom neměli váhat navštívit lékaře. Stud a obavy necháme doma. Poloha pro vyšetřování se označuje genokubitální a pacient při ní klečí na vyšetřovacím stole opřený o předloktí. V takové pozici je perianální oblast nejlépe přístupná. Lékař vyšetří nejen okolí řitě, ale měl by rukavicí s gelem vyšetřit konečník. Ani pro lékaře ani pro pacienta to není příjemná procedura, a proto by si měli vyjít vzájemně vstříc.
Vnitřní hemeroidy jsou měkké polštářky a nebývají prsty palpovatelné. Nezbytná je proto k jejich vyšetření anoskopie. Díky anoskopu je lékař schopen posoudit stav vnitřních hemeroidů i vzhled sliznice.
Léčba?
Před samotnou léčbou předchází prevence. Konzumace potravy s vysokým obsahem vlákniny a dostatečný příjem tekutin zaručuje měkkou stolici a snižuje riziko zácpy. Psyllium, produkt získaný ze semínek rostliny rodu Plantago, je přírodní prostředek, který změkčuje stolici a pomáhá bojovat proti zácpě. Jde o dietní vlákninu vytvářející gel, který absorbuje množství vody. Při užívání psyllia nesmíme zapomenout zvýšit příjem tekutiny.
Vyvarovat bychom se měli dlouhému vysedávání na toaletě. Není to místo pro čtení románů!
K léčbě hemeroidů přistupujeme pouze pokud nám působí potíže. Pouhá jejich přítomnost není důvodem k započetí terapie.
Koupele v teplé vodě obecně ulevují bolestem v perianální krajině pokud je příčinou spasmus svěrače. Bolestivý stah se pomalu uvolňuje a zlepšuje se místní prokrvení. Pokud chceme zkusit sedací lázeň, měli bychom se vyvarovat zařízením, které připomínají toaletní prkýnko. Dlouhé sezení by mohlo vyvolat zhoršení problému stejným mechanismem jako při dlouhém trůnění na toaletě.
Ledové obklady naopak uleví při akutní trombóze hemeroidálního uzlu.
Vyhřezlé vnitřní uzlíky, pokud nejsou již příliš oteklé, může lékař včas jemně vsunout zpět na své místo.
Pokud pociťujete pálení, svědění a bolesti v oblasti řitě nikdy neaplikujte na místo jakékoliv kosmetické krémy či gely. V lékárně jsou i bez předpisu k dostání masti a čípky ( např. Factu mast, čípky) speciálně určeny k ošetření hemeroidů. Avšak pokud jste po operaci jen na doporučení lékaře! Účinná látka policresulen patří do skupiny hemostyptik (látky zastavující krvácení), koaguluje krevní proteiny a působí kontrakci drobných kapilár. V postižené tkáni zároveň podporuje hyperémii a tím urychluje hojení. Jeho baktericidní účinek zabraňuje vzniku infekce. Cinchokain (lokální anestetikum) tlumí bolest a svědění. Snadněji dochází k regeneraci epitelu.
Konzervativní ( nechirurgická, neinvazivní) ošetření je zvláště doporučováno u lidí s Crohnovou chorobou ( střevní zánětlivé onemocnění ) a u nemocných s poruchami imunity a to z důvodu špatného hojení ran.
Chirurgický zásah je rezervován pro nemocné s akutními potížemi, při opakovaném či trvalém prolapsu vnitřních uzlů a dále pokud selhaly možnosti konzervativní léčby.
Za neoperativní metodu je považována sklerotizace, ligace ( zaškrcení) uzlu gumovými kroužky, laserová ablace, zmrazení oxidem uhličitým a fotokoagulace. Pojmem sklerotizace rozumíme aplikaci látky, která způsobí malé místní záněty a následné zajizvení. Fotokoagulace využívá k destrukci uzlů působení tepelného záření na tkáně.
K operativním postupům patří různé varianty resekce problematické tkáně.
K akutním potížím patří trombotizace hemeroidálního uzlu, která může být velmi bolestivá. Vyjmutí krevní sraženiny přináší okamžitou úlevu. Lékař opíchne trombotizovaný uzel lokálním anestetikem a malým otvorem vytvořeným skalpelem vyjme trombus. Místo výkonu se sterilně kryje. Dvanáct hodin po výkonu je možno absolvovat první sedací lázeň.
Závěrem
Jak jsme již zmínili, podobné symptomy jako ty způsobené hemeroidy mohou provázet karcinom konečníku, anální absces či fisuru a jiná závažná onemocnění. Proto je na místě při prvních projevech potíží kontaktovat svého lékaře a dále pokud nedochází ke zlepšení a ústupu symptomů.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Dáša Dáša | Web | 26. března 2014 v 14:30 | Reagovat

Sama mám s hemeroidy problémy, opravdu nic příjemného. Ráda bych všem doporučila Gallotin (ke shlédnutí např. na http://mastnahemeroidy.cz/), až s ním mám konečně pokoj :)

2 miška miška | Web | 29. března 2014 v 10:44 | Reagovat

Dášo, ta mast je zázračná! Pošli sem mail, jsem ti zavázaná :-) 3 roky jsem s nimi bojovala, zkoušela různé koupele ale styděla jsem se jít k doktorovi a teď během 2 dní se ty mrchy zmenšují díky mastičce.. neskutenčý :-))))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama