Život je džungle. Člověk se pořád za něčím honí.

Lupénka

5. dubna 2007 v 15:02 |  Nemoci a léčba
Postižení kůže nemusí přímo ohrožovat na životě, ale přináší nemocnému nemalé potíže při kontaktu s lidmi v okolí, v práci nebo v partnerském vztahu. Taková je i psoriáza neboli lupénka. Ač se nejedná o infekční onemocnění, může vzbuzovat v nepoučených jednotlivcích odpor a strach. V naší populaci jí trpí asi 2-3% jak mužů tak žen. Mnozí nemocní přiznávají, že lupénka změnila jejich každodenní život. Vynechávají nebo omezují běžné činnosti, vybírají si jen určitý typ oblečení ( světlé, s dlouhými rukávy a nohavicemi), stráví více času v koupelně a hůře spí.
Kůže…………………..
Kůže je největší tělesný orgán. Důležitá je nejen její struktura, ale i její funkce a fyziologické procesy v ní probíhající. Chrání tělo proti zevním podmínkám, reguluje tělesnou teplotu, slouží jako externí sensorický orgán a podílí se na imunitní obraně . V kůži jsou mimo jiné potní žlázy, vlasové folikuly, drobné kapiláry, nervová zakončení, melanocyty (buňky účastnící se na metabolismu pigmentu) a Langerhansovy buňky (součást imunitního systému).
Rozlišujeme 3 základní vrstvy kůže: epidermis, dermis a hypodermis.
Epidermis je svrchní část o tloušťce od 0.04mm do 1,6 m. Nalézáme zde buňky imunitního systému (Langerhansovy) i buňky pigmentové. Úkolem této vrstvy je chránit kůži od ztráty tekutin, zabránit průniku chemikálií a mikrobů. Syntetizují se zde lipidy, glycosaminoglycany a keramidy. Z bazální vrstvy buněk vznikají dělením další buňky, které jsou posunovány nahoru a postupně ztrácejí na svém objemu, tekutině a naplňují se keratinovými granuly a odumírají. Působením UV záření se imunitní ochrana kůže oslabuje.
Dermis je druhá vrstva pětkrát až sedmkrát širší než epidermis. Je s ní spojena bazální membránou. Dermis tvoří hustá vazivová tkáň protkaná lymfatickými i krevními cévami, nervovými vlákny a zakončeními. Elastin a kolagen zajišťují podporu všem přítomným strukturám a kůži pevnost a pružnost.
Hypodermis je třetí vrstva a spojuje kůži se svaly. Vyznačuje se vysokou elasticitou a ochraňuje cévy a nervy od vnějších mechanických vlivů.
Co je příčinou psoriázy?
Lupénkou již trpěli lidé v dávném starověku ( psora znamená v řečtině svědění, šupina). Jedná se o autoimunní zánětlivé onemocnění s určitým vlivem dědičnosti. Na základě genetické predispozice se mohou vyskytnout poruchy v imunitním systému a kůži. Bílé krvinky, které jsou nedílnou součástí imunitní obrany organismu, se vlivem genetických faktorů, působením vnějšího a vnitřního prostředí opakovaně aktivují a způsobují chronický zánět v kůži. Jedná se o tzv. pomocné T lymfocyty podskupiny 1 ( Th1 - lymfocyty). Následně dochází k poruše obměny buněk epidermis. Epidermální keratinocyty se rychle množí, rostou a nedokonale rohovějí. Celý proces vyzrávání kožní buňky trvá asi 28 dní, avšak u psoriázy proběhne již za 4 dny.
K aktivaci T lymfocytů přispívá stres, některé léky, bakteriální, kvasinkové a virové infekce.
V jakém věku se lupénka může objevit?
První projevy můžeme pozorovat již v ranném dětství. Prvním projevům lupénky může předcházet iritační plenková dermatitida. Další "častné" projevy přicházejí kolem 16. až 22. roku života. "Pozdní" typ vzniká kolem 60. roku. V mládí hraje velkou roli dědičnost a můžeme zde nalézt spojitost s výskytem HLA markrů, zvláště pak HLA-Cw6. (HLA systém charakterizuje naše buňky, podobnost HLA systému mezi dárcem a příjemcem je například důležitá při některých transplantacích).
U většiny nemocných se lupénka nikdy plně nevyléčí. Mohou se střídat období klidu (remise) a vzplanutí nemoci (recidiva). Forma lupénky se během života může měnit.
Jak se projevuje onemocnění lupénkou?
Nejčastější formou onemocnění je psoriasis vulgaris (plaque psoriasis). Postihuje asi 80% nemocných lupénkou. Charakteristická jsou ložiska zhrubělé, zarudlé a zanícené kůže pokrytá bělavě stříbřitými šupinami. Nejčastěji se nacházejí na loktech, kolenních kloubech, ve kštici a v oblasti kříže, avšak mohou postihnout jakoukoli oblast kůže. Šupinky odumřelé kůže se neustále odlučují. Postižená kůže bývá velmi suchá. Nemocní si mohou stěžovat na svědění, bolest a praskání pokožky v oblasti lézí.
Další variantou je psoriasis guttata. Objevuje se většinou v dětství a v rané dospělosti. Jméno je odvozeno od tvaru psoritických lézí, které mají velikost a tvar kapek. Objevují se na těle a končetinách. Projevům onemocnění často předchází infekce horních cest dýchacích a to především streptokoková infekce.
Inversní typ psoriázy postihuje třísla, podpaží, kožní záhyby pod prsy, kolem genitálu a hýždě. Ložiska postižené kůže jsou zarudlá, lesklá a hladká a většinou postrádají charakteristické stříbřité šupinky. Díky své lokalizaci dochází k častému dráždění třením a potem. Velmi obtěžující a resistentní na léčbu bývá u obesních jedinců.
Pustulózní varianta psoriázy má hned několik typů. Pustuly se tvoří nahromaděním leukocytů v epidermis. Vznikají tak sterilní puchýře s hnisem.
Forma palmoplantární se objevuje, jak název napovídá, na dlaních a ploskách. Acrodermatitis continua se objevuje na konečcích prstů. Léze jsou často velmi bolestivé a deformují nehty.
Akutní generalizovaná pustulózní psoriáza von Zumbusch je život ohrožující onemocnění. Náhle vznikají začervenalá a bolestivá ložiska po celém těle a během několika hodin se mění ve velké pustuly, které praskají. Nemocný je ohrožen dehydratací a celkovou sepsí.
Psoriatická erytrodermie vzniká postupným zvětšováním ložisek lupénky a jejich splýváním. Kůže je zarudlá, bolestivá a silně svědí. Při generalizaci na celý povrch těla a horečkách je nemocný ohrožen na životě.
Psoriatická artritida
Vedle kožních lézí se může lupénka projevit bolestmi kloubů a páteře. Jedná se o psoriatickou artritidu a spondylartritidu. Postihuje asi 10% psoriatiků. Potíže s pohybovým ústrojím přicházejí nejčastěji až po kožních projevech nemoci. I zde lze nalézt vyjímky. Léčba zánětu kloubů je zdlouhavá a ne vždy úspěšná. Podávají se NSA (nesteroidní antirevmatika, NSAIDs = nonsteroid anti-inflammatory drugs), která tlumí zánět, bolest i ztuhlost kloubů. Léky modifikující průběh onemocnění (DMARDs=disease -modyfying antirheumatic drugs) brání poškození tkání zánětlivým procesem a zpomalují progresi onemocnění. Cvičení, zábaly, termoterapie jsou podpůrné metody k zvládnutí onemocnění.
Diagnostika lupénky……………….
Kožní lékař většinou diagnostikuje onemocnění podle charakteristických příznaků a průběhu.
Při nejasné diagnóze se přistupuje ke kožní biopsii.
Jaké jsou možnosti léčby?
K nastavení účinné terapie, musí lékař zvážit hned několik faktorů. Posuzuje typ, lokalizaci a závažnost psoriázy. Musí brát v úvahu věk a ostatní onemocnění pacienta a hlediska ekonomické, sociální a psychické.
Léčbu lze rozlišit podle formy a způsobu podání na lokální ( topickou), celkovou ( systemickou) a fototerapii. Cílem by mělo být nastavit bezpečnou, efektivní a nekomplikovanou terapii, která přinese dlouhodobou úlevu.
Topická léčba
Tento způsob léčby se užívá především u méně závažných forem psoriázy. Preparáty se aplikují přímo na postiženou kůži. Minimalizuje se tak riziko působení vedlejších účinků na celý organismus. Vedle účinných látek mohou přípravky obsahovat hydratační složky a látky usnadňující odstraňování šupin.
Antralin (PSORADEXAN drm. crm). Upravuje rychlost růstu epidermálních buněk ( keratinocytů) a zmírňuje zánět. Hodí se především na masivní, obtížně léčitelná ložiska. Občas může způsobit podráždění zdravé kůže a zanechává na všem nehezké hnědé skvrny.
Černouhelný dehet (LOCACORTEN TAR drm. ung.). Patří mezi nejstarší používaný léčebný prostředek. Zpomaluje růst buněk kůže, a tak napomáhá zmírnit šupějí, zánět a svědění. Je součástí mnoha přípravků, které lze i volně zakoupit v lékárně. Šampon s obsahem dehtu se užívá v léčbě psoriázy ve kštici. Není však příliš oblíben pro charakteristický zápach a špinění. ve specializovaných centrech lze aplikaci .dehtových přípravků kombinovat s fototerapií UV zářením. Výhodou dehtu je cenová dostupnost a minimální vedlejší účinky
Kortikosteroidy. Tyto látky mají obecně protizánětlivý charakter a tím také přispívají k zpomalení dělení buněk epidermis. Přípravky se liší jak ve formě (například lotia, masti) tak v síle. Přes velmi dobrou účinnost je možné je aplikovat pouze po omezenou dobu. Nadměrné užívání může způsobit ztenčení kůže, rozšíření kožních cévek, strie nebo infekční komplikace.
Retinoidy (TAZORAC 0.05% drm. gel ,TAZORAC 0.1% drm. gel ). Zástupcem retinoidů je průmyslově vyráběný tazaroten (derivát vitamínu A). Užívá se ve formě gelu nebo krému. Podráždění kůže může být čatým nepříjemným vedlejším účinkem.Velmi výhodná je kombinace se zevními kortikoidy, kdy se efekt načítá a nepříjemné vlastnosti medikamentů se minimalizují. Léčba retinoidy není vhodná pro těhotné ženy, jelikož mají prokázaný vliv na vývoj plodu a způsobují malformace.
Kalcipotrien (DAIVONEX drm. ung.). Tato látka je formou vitamínu D. Upravuje dělení buněk kůže a redukuje zánět. Používá se v kombinaci s ostatními přípravky nebo s fototerapii. Nutná je opatrnost při užívání preparátů s kyselinou acetylsalicylovou, která kalcipotrien inaktivuje. Lze ho použít na citlivá místa jako jsou oční víčka nebo záhyby kůže.
Hydratační přípravky a keratolytika
Šampóny, lotia, , gely, krémy obsahující hydratační složky, kyselinu salicylovou či ureu, pomáhají udržet kůži hydratovanou, mírní zarudnutí a svědění.
Celková léčba
Tento typ léčby je určen pro závažnější případy psoriázy. Léky jsou podávány v infúzi, injekčně (parenterálně) nebo se polykají ( per os). Přestože bývají velmi efektivní, jejich užívání je časově omezeno a pro zmírnění nežádoucích účinků se jednotlivé preparáty kombinují. Při tzv. Rotační metodě se střídají různé varianty léčby v pravidelných intervalech. Dobré výsledky například prokazuje acitretin s cyklosporinem.
Acitretin (NEOTIGASON 10 mg por. cps. dur., NEOTIGASON 25 mg por. cps. dur. )
Acitretin je derivát vitamínu A - retinoid, který pacienti užívají v kapslích. Je velmi účinný při léčbě pustulosní a erytrodermické psoriázy. Kombinace s fototerapií umožňuje snižovat podávané dávky. Acitretin normalizuje růst kožních buněk. Nezasahuje imunitní systém , proto je vhodnou léčbou pro pacienty s poruchou imunity (např. u HIV pozitivních). Lékař musí během terapie monitorovat změny v hladinách lipidů v krvi. Acitretin je teratogenní (způsobuje malformace plodu). Ženy, které užívají retinoidy, by se měli bránit otěhotnění a to i 2 až 3 roky po skončení léčby.
Cyklosporin (SANDIMMUN inf. cnc. sol., CONSUPREN S 25, 50, 100 mg por. cps. mol. )
Cyklosporin je silné imunosupresivum. Potlačuje aktivitu T lymfocytů. Podává se ve formě tobolek či v infúzi. Je určen pro pacienty se závažnými na jinou léčbu nereagujícími formami psoriázy. Před i během užívání cyklosporinu je nutné sledovat ledvinné funkce a krevní tlak. K nežádoucím účinkům patří zvýšené riziko vzniku rakoviny, bolesti hlavy, pocity brnění a pálení v končetinách, nevolnost a bolesti svalů a kloubů. Cyklosporin byl poprvé použit, aby zabránil rejekci transplantovaného orgánu u příjemce. Ukázalo se, že u odtransplantovaného pacienta s psoriázou, došlo k významnému zhojení ložisek nemocné kůže. Toto zjištění také potvrdilo, že se na vzniku lupénky podílí dysfunkční imunitní systém.
Metotrexát. Metotrexát je látka, která zasahuje do syntézy DNA (nukleová kyselina) která je nosičem genetické informace. Suprimuje složky imunitního systému, což následně vede k zpomalení růstu a dělení buněk epidermis. Podává se pouze jedenkrát týdně. Vedle léčebného účinku má metotrexát mnoho nežádoucích vlastností. Před vlastním podáním látky je nutná kontrola krevního obrazu, ledvinné a jaterní funkce a to vše sledovat i během léčby. Výrazné zlepšení se u pacienta dostaví během 6 až 8 týdnů. S úspěchem se využívá i při léčbě psoriatické artritidy.
Etanercept (ENBREL 25 mg inj. pso. lqf.). Patří do skupiny léků, které působí jen v určitém místě v řetězci imunitních odpovědí. Minimalizují se tak vedlejší nežádoucí účinky na celý imunitní systém. Etanercept je určen pro dlouhodobou terapii. Pacienti si sami aplikují injekci 1x až 2x týdně. Dosud nebyl prokázány známky toxicity, ani po několikaleté terapii.
Fototerapie
Léčba světlem se používá u pacientů, u kterých pouze místní léčba neměla efekt a ložiska psoriázy jsou příliš rozsáhlá. Fototerapie není vhodná pro pustulózní a erytrodermické formy. K léčbě se užívají formy emitující UVB záření. Rozlišujeme dva typy UVB fototerapie. Širokopásmové zdroje (vlnová délka 290 - 320 nm)byly dosud používány nejvíce a stále jsou považovány za velmi účinné. Nevýhodou je nutnost častého opakování sezení a minimální prostupnost k lézím ve kštici a kožních záhybech. Novější formou je úzkopásmé či jednopásmé záření UVB (vlnová délka s vrcholem 311 nm). Dosahuje větší efektivity, fototerapie může být aplikována s většími odstupy a po kratší dobu. Přestože klinické studie neprokázaly zvýšené riziko karcinomu kůže u ozařovaných, musíme brát toto nebezpečí v potaz a mužům se doporučuje chránit genitál rouškou.
Synchronní balneofototerapie je další variantou. Zde se kombinuje pozitivní vliv solných koupelí(soli Mrtvého moře) a UVB záření. Je známo, že mnozí nemocní s lupénkou udávají výrazné zlepšení po prázdninovém pobytu u moře.
Pro zvýšení účinnosti terapie světlem se mohou zároveň aplikovat lokální přípravky jako dehet, antralin nebo tazaroten. Běžná solária a solární studia nepřinášejí potřebný léčebný efekt. Nespadají pod zdravotnickou kontrolu a užívané lampy vyzařují UV záření o malé intenzitě.

Fotochemoterapie
Jinak také známá jako PUVA (psoralen+UVA). Pacient pozře, místně aplikuje nebo se vykoupe v látce označované jako psoralen. Poté je vystaven účinkům UVA záření. Psoraleny zvyšují sensitivitu kůže vůči UVA paprskům. Po terapii musí pacienti nosit ochranné brýle s UVA filtrem. Sluneční záření může způsobit poškození očí, kde psoralen ještě nějakou dobu zůstává.
Existuje zaručeně účinná dieta?
I lidé s lupénkou jsou jedineční - mají odlišné zázemí, minulost, zvyky a trpí různými neduhy. Reagují odlišně i na rozličné druhy stravy a medikamenty.Pozorovat jednoznačný účinek diety na člověka je nesmírně těžké. Nehledě na to, že onemocnění může na nějaký čas vymizet spontánně. To vše dělá výzkum velmi složitý. Přesto zde můžeme některá doporučení uvést.
Například u zvířat, která trpěla nedostatkem zinku, se objevila hyperkeratotická ložiska se šupěním připomínající psoriázu. Zinek se významně podílí na metabolismu buněk kůže, a proto lze jenom doporučit dostatečný příjem zinku, hořčíku a vápníku. Denní dávka zinku má dosahovat 15mg.
Potravinové doplňky s rybím olejem mají všeobecně pozitivní vliv na kardiovaskulární a imunitní systém. Obsahují léčivé 3 či 6 omega mastné kyseliny. Předpokládá se, že u psoriázy jako u onemocnění s pozměněnou reaktivitou složek imunity, můžeme podpořit hojení užíváním kapslí s rybím olejem. Ten může také redukovat nežádoucí účinky při terapii cyklosporinem (poškození ledvin) a retinoidy ( zvýšená hladina tuků v krvi).
Vhodné je doplnit stravu nikotinamidem, vitamíny B řady,kyselinu listovou a lecithinem.
Co vše leží v rukách nemocných.....?
Základem zvládnutí nemoci je pravidelná péče o pokožku. Kůže nesmí zůstat suchá a popraskaná, a proto není na škodu každodenní pečlivé promazávání celého těla. Jako u většiny kožních nemocí platí zákaz používání dráždivých kosmetických přípravků a vysušujících mýdel.
V oblékání by se psoriatici měli držet spíše bavlněného, hladkého a volného ošacení a obouvat pohodlnou obuv.
Také psychická pohoda a pravidelný spánek má nemalý vliv na průběh i vznik onemocnění.
Pro zdravé spoluobčany zbývá jen dodat, aby nemocné nestigmatizovali a snažili se této chorobě porozumět.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Cutishelp Cutishelp | Web | 15. dubna 2015 v 8:47 | Reagovat

Souhlasím hlavě se závěrem a to se netýká jen lupénky, obecně bychom měli být tolerantní, protože nikdy nevíte, co postihne vás, nebo vaše blízké. A některé nemoci jsou vážně dost náročné na psychiku, takže tím lidem ještě více ztížíte jejich boj s nemocí. Nám bylo doporučeno na lupénku zkusit konopnou kosmetiku a v našem případě zabrala.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama