Život je džungle. Člověk se pořád za něčím honí.

Opalování

5. dubna 2007 v 15:09 |  Nemoci a léčba
Opalovaní prošlo několika módními vlnami. Ty tam jsou doby, kdy byla v módě bělostná pleť. Pokud měla být princezna pravou princeznou, nestačilo jen poznat hrášek pod vrstvou přikrývek. Bílá pleť znamenala urozenost, slunečník byl nedílnou součástí garderoby a pokud toto vše nestačilo, bílý pudr dodal pleti náležitě bledého odstínu. Na začátku našeho století se vše obrátilo. Do módy přišel bronz, nejprve v obličeji, později po celém těle. Rozvoj vědy potvrdil prospěšnost opalování, zejména pro tvorbu vitaminu D a léčení některých kožních chorob (ekzémů a lupenky), ale také tuberkulózy. Jenomže člověk, tvor nerozumný, začal pobyt na slunci přehánět a k tomu přidal ještě systematické ničení ozónové vrstvy atmosféry. Nedosáhl však zdravější a krásnější kůže, dostavil se efekt opačný. Pleť stárla rychleji a zvýšil se počet lidí, kteří onemocněli rakovinou kůže.
Nemocná kůže
Nedostatek slunce v nás vyvolává pocit únavy, nespokojenosti a deprese. Kam nechodí slunce, tam chodí lékař. Tuto poučku všichni dobře známe. Ale co když je slunce nadbytek? V našem těle se tvoří volné kyslíkové radikály. Pokud jich je přiměřeně, je vše v pořádku, hrají totiž svoji úlohu v obranné reakci organismu. Nadměrným sluněním ale vzniká radikálů nadbytek. Jejich působení se pak obrací proti normálním kožním buňkám. Jednak dochází k předčasnému stárnutí kůže, ztrátě přirozené vlhkosti a elasticity, což vede k tvorbě hlubokých vrásek. Kůže má totiž omezenou schopnost regenerace. Jednak se kožní buňky mohou přeměnit na buňky nádorové.
Nebezpečné je, že se účinky UV záření v těle kumulují a projeví se až po letech. Někdy to může trvat až 20 let. Teprve nyní se objevují problémy u lidí, kteří se nadměrně slunili v 80. letech, protože to jaksi patřilo k životnímu stylu. Kdo nepřijel z dovolené pěkně hnědý, jako by na dovolené vůbec nebyl. Smutné je, že nejčastěji jsou postiženi lidé, kteří na slunci bez náležité ochrany pobývali v dětském věku. Dětská pokožka je obzvláště citlivá. Je prokázáno, že polovinu nebezpečného záření přijímá do 15 let věku. Nezáleží přitom, jak dlouho se člověk slunil, ale spíše na tom, kolikrát se spálil. Nikdy by nemělo dojít ke spáleninám s tvorbou puchýřů.
Nebezpečné je také ,,opalování" mateřských znamének, neboli névů. Z nich se v dospělosti může vytvořit pigmentový nádor - melanom. Po drastickém opalování v jiných zeměpisných šířkách se mohou objevit také ošklivé a trvalé pigmentové skvrny. Nezapomínejme na to, že se nejčastěji spálíme tam, kde kůže není na slunce zvyklá. U žen to velmi často bývá oblast prsou, pokud se bez přípravy a náležité prevence opalují nahoře bez. Právě dekolt a záda jsou místem, kde se nežádoucí pigmentové skvrny objeví velmi snadno.
Zhoubné nádory kůže
Rozeznáváme tři hlavní typy zhoubného bujení kůže. Je to nejčastější z nich basocelulární karcinom (basaliom), dále spinocelulární karcinom (spinaliom) a melanom.
Nejčastějším vyvolávajícím faktorem je UV záření. Schopnost UV radiace iniciovat vznik nádoru kůže je ovlivněna typem kůže konkrétního pacienta, a v neposlední řadě také proměnlivé schopnosti ztenčující se ozonové vrstvy toto záření odrážet. Vyšší riziko mají pacienti se světlým typem kůže, světlými vlasy, kteří se na slunci snadno spálí. Dále ti, kteří mají na těle větší množství pigmentových skvrn neobvyklého tvaru a velikosti, kteří se v minulosti opakovaně na slunci spálili, nebo v jejichž příbuzenstvu se vyskytuje kožní nádor. Ohroženi jsou také ti, kteří žijí v rovníkovém pásmu nebo ve vyšších výškách či pracují často venku. Mezi další vlivy patří expozice chemickým a fyzikálním kancerogenům i do určité míry dědičné dispozice.
Vedle normálních nezhoubných kožních lézí a vlastních nádorů se mohou na kůži vyskytovat útvary, které zhoubnými nádory ještě nejsou, ale už jeví jisté známky atypie a mají vyšší riziko přeměny ve zhoubný nádor. Jedná se o větší pigmentové skvrny s nepravidelnými nebo nejasnými okraji a s nerovnoměrným nebo hodně tmavým zabarvením. Atypické pigmentové skvrny by měly být včas odstraněny a histologicky vyšetřeny spolu se skvrnami, nacházejícími se v místech chronického dráždění (např. prádlem). Dále je zapotřebí opatrnosti u chronických nehojících se lézí obličeje a osluněných partií těla nebo u svědících a krvácejících ložisek.
Nejčastějším typem nádoru kůže je basaliom. Roste dlouhou dobu a naštěstí se jen výjimečně šíří na jiné vzdálené oblasti těla. Jedná se o léčitelné a vyléčitelné onemocnění pokud se včas provede chirurgické odstranění. Neléčený basaliom se může šířit nejenom do šířky ale i do hloubky a může způsobit značnou devastaci tkání.
Druhé nejčastější nádorové onemocnění kůže, spinocelulární karcinom, se vyskytuje nejčastěji na rtech, tváři nebo na uších. Někdy může metastazovat do vzdálených míst na těle (lymfatické uzliny či vnitřní orgány). Není-li včas léčen, může ohrozit pacientův život.
Basaliom a spinaliom mají podobný klinický vzhled. Může začínat jako malý, bledý či růžový uzlík nebo skvrna na kůži, případně vypadá jako nehojící se kožní vřídek krytý stroupkem a s navalitými okraji, který se ani do měsíce nezahojí, případně opakovaně krvácí.
Melanom, nejméně častý, ale o to nejnebezpečnější druh zhoubného bujení kůže, je zhoubný nádor kůže, jehož výskyt v posledních letech stoupá. Je vyléčitelný pouze v časných stadiích. Při pokročilém onemocnění naděje na vyléčení klesá a maligní melanom může rychle zachvátit celý organismus a způsobit smrt pacienta.
Na melanom bychom měli pomyslet v okamžiku, kdy na kůži najdeme asymetrickou, zvětšující se pigmentovou skvrnu nerovných okrajů s nepravidelným zbarvením (tmavě i světle hnědá, šedá, červená nebo modrá barva) a větší než 6 milimetrů.
Pokud na sobě pozorujete některé podezřelé známky, konzultujte svého lékaře, případně dermatologa nebo plastického chirurga. Definitivní závěr je možno udělat až po mikroskopickém vyšetření odebraného ložiska.
Pokud lékař zjistí výskyt, je nutno nejdříve kožní nádor chirurgicky odstranit. Jednodušší je to v případě časného záchytu a malé velikosti ložiska. Pokud je už ložisko větší, případně je na exponovaném místě, je nutno provést krytí defektu vzniklého odebráním postižené kůže plastikou. K dispozici je celá škála plasticko-chirurgických technik, od prosté transplantace kůže, po mikrochirurgický přenos kožních laloků. V pokročilejších stadiích maligního melanomu je také nutno odstranit spádové uzliny. Mezi další způsoby léčby patří kryoterapie, ozařování nebo lokální chemoterapie.
Důležitá je také prevence. Pokud máte vyšší riziko vzniku nádorového bujení kůže, nebo dokonce bylo u vás již diagnostikováno a léčeno, měli byste dodržovat několik preventivních opatření. Zabránit delší expozici slunečnímu záření, obzvláště v létě mezi 10. a 14. hodinou. Pamatujte, že UV záření prochází vodou i mraky a odráží se na sněhu. Pokud musíte být delší dobu na slunci, chraňte se širokým kloboukem a oděvem. Používejte ochranné krémy s faktorem alespoň 15 a vyšším. Aplikujte je opakovaně, zvláště pokud se koupete nebo potíte. Nezapomínejte také vyšetřovat svou kůži a v případě pochyb navštivte co nejdříve svého lékaře.

Prevence
K přípravkům, které při slunění použijeme, patří: opalovací krémy, přípravky po opalování a doplňky výživy s půso-
bením proti volným radikálům - antioxidanty. Šetřit bychom neměli, vyplatí se vybírat skutečně kvalitní a značkové výrobky.
Opalovací krémy by měly mít dostatečně vysoký faktor vzhledem k tomu, kde je budeme používat, jaký typ pleti máme a jak dlouho se budeme slunit. Krém by měl mít UV B a hlavně UV A filtr. Pozor na alergii, která se může projevit jako reakce na nějakou složku přípravku. Je dobré si krém vyzkoušet dříve, než odjedete k moři. K přípravkům po opalování řadíme hydratační mléka, oleje a spraje, jejichž složkou je většinou kyselina pantotenová (vitamin B5), rostlinný olej a další rostlinné výtažky. Smyslem ošetření kůže po opalování je její zklidnění, regenerace, obnovení vlhkosti, pružnosti a jemnosti.
Antioxidanty jsou látky, které jsou schopny vázat volné kyslíkové radikály. Působí účinně pouze tehdy, jsou-li podávány předem. Patří k nim ß karoteny, vitamin C, E a stopový prvek selen.

Pravidla bezpečného opalování
Nepobývat na přímém slunci mezi 11. a 15. hodinou, nezapomínat, že slunce opaluje, i když není zcela jasno. Nebezpečí představují i sluneční paprsky odražené od vodní hladiny, písku a betonových ploch. Slunce také působí intenzivněji ve vyšších nadmořských výškách. Podle typu kůže, intenzity slunečního záření a délky slunění zvolit opalovací krém s dostatečně vysokým faktorem a nanášet ho půl hodiny před opalováním, nanášení krému pravidelně opakovat, zejména po koupání.
Se sluněním začít postupně a pobyt na slunci prodlužovat. S partiemi, které nejsou na slunce zvyklé, zacházet opatrně a nezapomenout je krémovat, týká se poprsí, zadní části těla, ale také uší, nosu, tváří,vysokého čela a nártů. Velkou pozornost bychom měli věnovat i rtům, které mohou reagovat na sluneční paprsky tvorbou prasklin a oparů.

Po slunění se osprchovat, zbavit kůži potu, chloru, případně soli a písku a nanést přípravky určené po opalování. V době intenzivního opalování užívat některý z přípravků obsahující kombinaci látek působících proti volným radikálům. Nekombinovat slunce a solárium.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama