Život je džungle. Člověk se pořád za něčím honí.

Potíže s trávením

5. dubna 2007 v 14:43 |  Nemoci a léčba
Dyspepsie
Pro špatné trávení, zejména je-li přítomno více obtíží současně, se v medicíně užívá termín dyspepsie. Jde o souhrnné označení pro řadu trávicích obtíží, které se vyskytují v různé kombinaci a které mohou mít mnoho příčin. Jde zejména o nechutenství (anorexii), nevolnost (nauzeu), zvracení (vomitus), pálení žáhy (pyrózu), pocity plnosti žaludku nebo střev, neurčité bolesti v břiše, kručení v břiše (borborygmy), nadměrnou plynatost (meteorismus), zvýšený odchod plynů (flatulenci), poruchy stolice (průjem, zácpa). Jako akutní dyspepsie se někdy označuje gastroenteritida - náhle vzniklé zvracení s průjmy po nevhodném jídle nebo také infekčního původu. Déle trvající dyspepsie provázejí zánětlivá onemocnění trávicích orgánů (žlučníku, slinivky) či žaludeční vředy. Tito pacienti obvykle o těchto onemocněních vědí, často již užívají nebo v minulosti užívali nějaké léky.
Nadýmání (meteorismus)
Při nadýmání jde o zmnožení plynu ve střevě. Na jedné straně se plyn do střeva dostává potravou polykáním nebo vzniká při chemických trávicích reakcích, z kvašení a hnití. Na druhé straně se plyn absorbuje a eliminuje. Mezi těmito procesy musí být jistá rovnováha. Záleží na jedinci, době a potravě. Příčinou může být přemnožení kvasných či hnilobných bakterií ve střevech (kvasná či hnilobná dyspepsie), např. po dietních chybách. Velmi často vzniká nadměrná tvorba plynů ve střevech při poruchách trávení na podkladě nedostatečné činnosti enzymů (onemocnění slinivky, žlučníku, žaludku), za přítomnosti bakterií se proces hnití ještě více zesiluje. Meteorismus může být jediným projevem funkční poruchy tlustého střeva (funkční kolopatie), ale i vážného organického onemocnění trávicí trubice (stenosy zánětlivé nebo nádorové). Břicho může být až nezvykle vzedmuté, lehce citlivé. Větry buď neodcházejí (závažnější varianta), nebo odcházejí nadměrně. Při zástavě plynů (a stolice) je nutno konzultovat s lékařem.
Nadýmání přináší svému nositeli nevolnost, nadmutí, pocit plnosti, bolestivé napětí až kolikovité bolesti a tlakem na bránici může vyvolat také bušení u srdce
V léčbě se snažíme ovlivnit vyvolávající mechanismus. Zkoušíme eliminační diety, vyhýbáme se nadýmavým zeleninám, jako je cibule, zelí, fazole, čočka. Dále omezujeme cukry a také dodáváme trávicí fermenty (pepsin, HCl, pancreolan). Úlevu mohou přinést plynopudné čaje (např. směs fenyklu a heřmánku, máta peprná) nebo léky upravující střevní mikrofloru (eubiotika, např. Lactobacillus acidophilus). Osvědčeným prostředkem je pak červená větrová voda (Aqua carminativa rubra).
Svůj vliv na hromadění plynů má zácpa, proto používáme prostředky na odstranění zácpy
Můžeme doporučit také modernější volně prodejná deflatulencia na bázi silikonového oleje (Simplex, Ceolat, Lefax), což jsou přípravky snižující povrchové napětí, nebo přírodní adsorbující silikáty. Novinkou je přípravek s kombinovaným účinkem - spasmolytickým i karminativním (Colpermin). Obsahuje silici máty peprné, která se uvolňuje až v místě potřeby - v tlustém střevě. Při současném průjmu může pomoci vynechání mléka. Svůj vliv na hromadění plynů má zácpa, proto používáme prostředky na odstranění zácpy (psyllium, lněná semínka). Preventivně lze užít během jídla enzymový přípravek Orenzym.
Žlučníkové (biliární) dyspepsie
Nadměrná konzumace zejména tučných jídel může vést u některých osob k trávicím obtížím spojeným s bolestmi žlučníku (hlavně u lidí, kteří mají žlučové kameny). U osob, které již mají zkušenost se žlučníkovým záchvatem, se situace může kdykoliv opakovat. Proto je dobré doporučit pacientům volně prodejná choleretika. Ta mohou vzniku záchvatu předejít. Pokud se pacient chystá konzumovat tučné jídlo, o kterém ví, že by mu mohlo způsobit žlučníkové obtíže, užije choleretikum (v dávce dle pokynů výrobce) před tímto jídlem.
Žlučové cesty: cholelitiáza - tvorba a přítomnost žlučových kaménků ve žlučových cestách (choledocholitiáza) a žlučníku (cholecystolitiáza). Obvykle se projevuje různě závažnými formami biliární dyspepsie až žlučníkovými záchvaty (biliární kolika) způsobenými zablokováním kaménku ve žlučových cestách nebo zánětem žlučníku (cholecystitida).

Při biliární kolice je bolest nejsilnější v pravém podžebří, může vyzařovat do pravého boku až k lopatce a bývá provázena zvracením. Často vzniká jako důsledek dietní chyby, kdy po tučném přepalovaném jídle se v tenkém střevě uvolní cholecystokinin a způsobí vyprázdnění žlučníku i se žlučovými kaménky, které se zablokují ve žlučových cestách. Bolest je pak způsobena spasmem hladkých svalů ve stěnách orgánu, které se snaží překážku odstranit. Cholecystitida se kromě bolestí v pravém podžebří projevuje teplotami a třesavkou.
Bolest je pak způsobena spasmem hladkých svalů ve stěnách orgánu, které se snaží překážku odstranit
Choleretika jsou syntetické látky (fenipentol) nebo rostlinné extrakty, které ovlivňují složení a množství žluči. Volně prodejné jsou přípravky ve formě kapek (Cholagol gtt.- obsahuje barvivo kořenu kurkumy Curcuma longa - a Cynarosan gtt. - s extraktem z artyčoku Cynara scolymus) nebo ve formě kapslí či dražé (Febichol, Cholestil, Isochol).
Hymecromon (Cholestil - 200mg tbl., Isochol 400mg tbl.) je choleretikum, které má navíc selektivně spasmolytický vliv na hladkou svalovinu žlučových cest a Vaterskou papilu. Při obtížích je rovněž možné pít jako doplňkovou léčbu různé komerčně připravené žlučníkové čaje. V těchto čajích se často používají nať máty peprné, list boldovníku, nať jablečníku, nať řepíku, kořen a nať pampelišky a jiné. Čaje mají též účinky proti nadýmání, mírně projímavé a protikřečové.
Při obtížích je rovněž možné pít jako doplňkovou léčbu různé komerčně připravené žlučníkové čaje.
Žádný z uvedených přípravků by neměl být používán při akutním záchvatu, zejména pokud je spojen s neprůchodností žlučových cest. Nežádoucí účinky nejsou časté a souvisí s účinkem těchto přípravků na GIT - projevují se obvykle jako tlak a pocit plnosti v nadbřišku, nauzea, zvracení, flatulence a průjem.
Žádný z uvedených přípravků by neměl být používán při akutním záchvatu, zejména pokud je spojen s neprůchodností žlučových cest
Pokud již dojde k žlučníkovému záchvatu, podávají se spasmolytika ze skupiny parasympatolytik (Buscopan) nebo muskulotropní spasmolytika papaverinového typu (No-Spa, Dicetel tbl), příp. kombinovaná s analgetiky Algifen, Quarelin tbl, Spasmoveralgin Neo tbl.). Kombinované spasmolytikum Contraspan gtt obsahuje rulíkový extrakt, papaverin, fenobarbital a výtažky z rostlin. Všechny uvedené přípravky jsou vázány na předpis.
Pankreatické dyspepsie
Při potížích způsobených nedostatečným trávením (zejména při nedostatečné činnosti slinivky břišní) se dostavují příznaky jako bolest břicha, nadýmání, průjem. Ke zlepšení trávení se používají přípravky s obsahem trávicích pankreatických enzymů, případně dalších složek, které se užívají zároveň s jídlem.
Nejnověji se zpracovávají pankreatické enzymy do mikropelet opatřených acidorezistentní vrstvou
Nejdůležitější komponentou pankreatických enzymů je lipáza, podle jejíž aktivity se posuzuje účinnost přípravku. Aktivita lipázy (neboli lipolytická účinnost), stejně jako celková proteolytická a amylolytická účinnost, se vyjadřuje v jednotkách Evropského lékopisu (Ph. Eur. j.), které jsou ekvivalentní dříve udávaným jednotkám Mezinárodní farmaceutické federace (jednotkám FIP). Čím vyšší je hodnota lipolytické účinnosti určitého přípravku, tím je účinnější. Přípravky, které nahrazují produkci vlastních pankreatických enzymů, obsahují kolem 10000-36000 Ph. Eur. j. lipolytické účinnosti v 1 dávce.

Pankreatické enzymy jsou inaktivovány při pH nižším než 5, proto musí být zpracovány do lékové formy, která umožňuje uvolnění aktivního enzymu v distálním duodenu. Nejnověji se zpracovávají pankreatické enzymy do mikropelet opatřených acidorezistentní vrstvou: želatinová tobolka, ve které jsou mikropelety obsaženy, se rozpadá v žaludku, uvolněné mikropelety díky svému malému rozměru přestupují současně s tráveninou pylorem a uvolňují účinné látky v duodenu a především jejunu. V lékárnách jsou volně ke koupi přípravky Kreon, Pancreolan Forte, Pangrol, Panzytrat, dále kombinované Digestif Rennie (zároveň neutralizuje kyselost žaludeční šťávy, antacidní složka má zároveň zabránit rozkladu trávicích enzymů žaludeční kyselinou), Combizym Compositum, Panzynorm Forte (tyto dva zároveň mírní žlučníkové obtíže).
Překyselení žaludku a pálení žáhy
U mnohých lidí se dietní chyby spojené s "vánočním přejídáním mohou projevit jako tzv. dyspepsie spojené s hyperaciditou. Zde je potom na místě použití antacid. Stejně jako při vředové chorobě žaludku a jícnu, kdy dochází k poškození sliznice kyselou žaludeční šťávou, což se projeví bolestmi žaludku. Příčin je mnoho, stanovit je může pouze odborný lékař a podle toho pak určit postup léčby. Ke zhoršení obtíží může dojít například následkem stresu nebo užíváním některých léků (nejčastěji NSAID).

Při špatné funkci jícnového svěrače dochází k průniku obsahu žaludku do jícnu, někdy až do úst (refluxní ezofagitida). Kyselina a trávicí enzym pepsin pak rovněž způsobí poškození sliznice, které se projeví "pálením žáhy" (pyróza).
Účinně tyto obtíže může léčit opět pouze lékař, nicméně pacient si v obou případech může volně zakoupit přípravky, které zmírňují obtíže. Tradičně to jsou nejrůznější látky neutralizující kyselinu (antacida), ať již jedlá soda (NaHCO3) či jiné látky se stejným mechanismem účinku (Anacid, Antacidum Rennie, Gasterin, Gastrogel, Maalox, Stoppal, Talcid, Tums).
Stejně jako při vředové chorobě žaludku a jícnu, kdy dochází k poškození sliznice kyselou žaludeční šťávou, což se projeví bolestmi žaludku
Přípravky jsou dostupné ve formě tablet či tekuté v lahvi nebo praktických sáčcích, které se vejdou do kabelky. Obecně platí, že účinnější jsou tekuté lékové formy. Při pálení žáhy je vhodné tabletu vycucat. Pokud pacient užívá ještě jiné léky, je potřeba ho upozornit, že antacida mohou snižovat jejich účinek (snížená resorpce nebo předčasné rozpuštění enterosolventní vrstvy), a proto by měli dodržet časový odstup alespoň jedné hodiny. Výhodnější je také použití tzv. nesystémových antacid, než antacid, jejichž ionty se vstřebávají do systému (NaHCO3, CaCO3).
Pokud pacient užívá ještě jiné léky, je potřeba ho upozornit, že antacida mohou snižovat jejich účinek. U kardiaků a pacientů s dietou restrikce soli je jedlá soda kontraindikována
Jednak je jejich účinnost malá, efekt krátkodobý a navíc hrozí riziko systémových účinků po užití vyšších dávek (hyperkalcémie u pacientů s těžší poruchou funkce ledvin). U kardiaků a pacientů s dietou restrikce soli je jedlá soda kontraindikována. U pacientů s těžší poruchou funkce ledvin se pacienti musí vyvarovat dlouhodobého užívání (nebo krátkodobého podávání vyšších dávek) antacid s obsahem hořčíku nebo hliníku. V prvním případě hrozí vznik hypermagnezémie, ve druhém hliníková encefalopatie.
Pokud jsou jejich potíže dlouhodobější povahy,
neměli by sami tyto přípravky užívat bez lékařského vyšetření, aby nedošlo k zastření příznaků a zanedbání závažnějšího onemocnění
Antacida jsou dosti účinná pro léčbu žaludečních vředů. Nevýhodou však je potřeba častého dávkování a mnohdy pro pacienta nepříjemná chuť (je možné však přípravky střídat). Srovnatelně účinné jsou H2-antihistaminika, látky omezující tvorbu žaludeční kyseliny blokádou H2-receptorů, které stačí podávat 1x až 2x denně. Volně prodejný je přípravek s nižším obsahem ranitidinu (Zantac 75, Histac 75). Při prodeji tohoto přípravku i všech předchozích přípravků bychom měli pacienty upozornit, že jsou pro volný prodej zamýšleny jako první pomoc při občasných obtížích. Pokud jsou jejich potíže dlouhodobější povahy, neměli by sami tyto přípravky užívat bez lékařského vyšetření, aby nedošlo k zastření příznaků a zanedbání závažnějšího onemocnění. Pro vyznavače přírodní léčby pro úplnost uvádíme, že čaje na zklidnění žaludku obvykle obsahují třezalku a řepík, ale i mnohé další bylinky.
Závěrem dodáváme, že pacienty je nutné upozornit, že náhle vzniklé bolesti břicha a dlouhotrvající a často se opakující obtíže je potřeba konzultovat s lékařem, než se pustí do samoléčby. Je nutné jednak správně určit diagnózu a vyloučit závažnější onemocnění, jednak také doporučit správný způsob léčby.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 WinstonDrack WinstonDrack | E-mail | Web | 31. března 2017 v 2:49 | Reagovat

thanks for this colossal edifying website, obstruct up the momentous work check out this <a href=http://onlinecasinos-x.com>online casinos</a> offers    , buy <a href=http://esextoyfun.com>sex toys</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama