Život je džungle. Člověk se pořád za něčím honí.

Rýma a nachlazení

5. dubna 2007 v 14:52 |  Nemoci a léčba
Neléčená rýma trvá sedm dní, zatímco léčená týden - jen málokteré přísloví je tak blízko pravdě jako právě toto.
Ačkoliv má zimní období řadu svých věrných zastánců, a to hlavně mezi dětmi, které tyto měsíce chápou především jako příležitost k nekonečnému dovádění na sněhu, pravdou je, že spolu s radostmi v této době přicházejí i starosti a problémy zdravotního charakteru. Chladné počasí a časté deště jsou přímo živnou půdou pro nástup rýmy a nachlazení. Nepatříte-li mezi šťastlivce, kteří mohou zimu přečkat v teple svých domovů, těžko se menším či větším zdravotním potížím vyhnete. Jistě to znáte, stačí strávit několik minut v městské hromadné dopravě a můžete si být skoro jisti, že si domů nějakého toho bacila odnesete.
První příznaky můžete začít pociťovat již během několika málo hodin po setkání s nakaženou osobou. Záleží na druhu viru a celkovém stavu vašeho organismu. Obecně ale platí, že doba od přenosu do projevu nemoci nebývá delší než dva tři dny. Často je ale nástup nemoci velmi rychlý. Cítíte se naprosto v pořádku a náhle vás přepadne pocit celkové nevolnosti, po níž následuje sucho v krku, dráždění při polknutí až přímo bolest v krku. Ta může být někdy poměrně silná, takže nejednou dochází k podezření na chřipku, či dokonce angínu. Tyto obtíže však trvají obvykle jen den nebo dva, poté ustupují a vystřídá je rýma. Zpočátku vytéká za častého kýchání z nosu velké množství vodnatého sekretu. Po jednom až dvou dnech se hlen zahušťuje a nos se stává hůře průchodným. Díky tomu začne nemocný dýchat ústy, takže mu vysychá v hrdle, které se tak stává bolestivějším a citlivějším. Důsledkem je kašel. Ucpaný nos, kýchání, bolest v krku a kašel - to jsou nejobvyklejší projevy zimního nachlazení.
Nejlepším lékem je postel a teplý čaj
I když se nachlazení v mnohém podobá chřipce (zvláště v počátečním stadiu nemoci), původcem infekce je zcela jiný typ viru. Viry způsobující nachlazení ničí napadenou tkáň a vyvolávají její zánět (podobně jako je tomu u chřipky), zásadní rozdíl je ale v agresivitě virů, která je v tomto případě mnohem menší, a celková reakce organismu je tudíž mírnější. Vzhledem ke skutečnosti, že je známo nejméně 20 druhů nejrůznějších virů, které vyvolávají nachlazení, neexistuje na toto onemocnění v podstatě žádný účinný lék. Antibiotika se nepoužívají, protože mají spíše opačný účinek - ničí bakterie a tím narušují přirozené prostředí v těle. Rovněž nejsou známy ani účinné protivirové léky. Jediné, co tedy můžete udělat, je zmírnit příznaky choroby a dostupnými prostředky se snažit nemoc alespoň trochu zpříjemnit. Nejdůležitější je dostatek klidu, odpočinku a podávání množství tekutin, protože při rýmě a teplotě dochází k rychlému úbytku tekutin, čímž může dojít k dehydrataci a následně i zácpě. Kromě toho pomohou tekutiny svlažit hrdlo vyprahlé díky dýchání ústy a v teplé podobě pomáhají i tlumit bolest v krku. Ideální jsou bylinné čaje, džusy, voda, ale i zeleninové či kuřecí polévky. Naopak mléko a mléčné výrobky se v tomto stavu nedoporučují, neboť podporují tvorbu hlenu a zahušťují ho.
Zastydlá rýma
Rýma není rozhodně příjemná záležitost. Především na počátku, kdy bývají obtíže tak úporné, že není pomalu ani možné odložit kapesník. Jakkoliv vás ale rýma může obtěžovat, nepředstavuje žádné nebezpečí a je více než jisté, že po několika dnech sama od sebe odezní. Mnohem vážnějším problémem se jeví rýma zastydlá, kdy máte ucpaný nos a cítíte tupý tlak v hlavě. I ta může sice po čase vymizet, někdy se ale stává, že komplikace přetrvávají ještě dlouho po vyléčení ostatních zdravotních obtíží a v nejzazším případě dochází k zánětu dutin. Je tedy dobré tomu raději preventivně předcházet a hlídat si, aby sekret z nosu volně odcházel. Nejjednodušší je asi sáhnout po nosních kapkách nebo spreji. Tyto léky lze ale používat jen omezenou dobu, nejvýše několik dnů. Jejich delší používání může stav pacienta paradoxně zhoršit. Namísto kapek můžete ale použít i osvědčený domácí recept, jehož aplikace sice zabere o něco více času, zato ale rozhodně neublíží a nehrozí zde žádné předávkování. Jde o inhalaci vodní páry. Do větší nádoby (umyvadla) nalijete převařenou vodu, do níž můžete pro zvýšení účinků vhodit několik krystalků mentolu nebo například sušený heřmánek či mátu. Hlavu si překryjete ručníkem, podržíte nad hladinou vody a vdechujete stoupající páru po dobu deseti minut. Celou proceduru můžete - dle závažnosti potíží - opakovat vícekrát za den.
Oslabení jedinci
I když je rýma a nachlazení celkem běžným a banálním onemocněním, které ve většině případů odejde stejně rychle, jako přišlo, neznamená to, že není třeba se obávat nebezpečí komplikací. Jedním z nejběžnějších problémů je opar rtu, což jsou malé bolestivé puchýřky, které se objevují u nosu nebo na horním rtu. Výsevu puchýřků většinou předchází bolest a svědění. Pokud jste tedy k oparu náchylní, je vhodné preventivně potírat rty mastí nebo jelením lojem. Především u dětí pak dochází poměrně často k zánětu středního ucha, který je způsoben hlenem z nosu, jenž pronikne Eustachovou trubicí do středoušní dutiny a zanese sem infekci. Další možnou komplikací je zánět vedlejších nosních dutin vyvolaný druhotnou bakteriální infekcí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Magda Magda | 6. října 2014 v 19:28 | Reagovat

Hrůza - rýma u malého dítěte i u toho odrostlého je prostě katastrofa. Ne jen, že se nevyspí nikdo - ani manžel ani já, ale toho kňourání, sípání, kašlání. Ach jo. A přitom víte, že pomůže odsávačka? Ale proč byste ji měli používat výjimečně taky? Že si můžete doma vyrobit zadarmo vlastní inhalátor a po čem se vašemu dítěti alespoň na půlku noci uleví? Přečtěte si o tom tady: www.erada.cz/?p=1259 . Anebo že naprostá bomba v boji s rýmou pro malé i velké jsou cibulové pytlíčky?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama