Život je džungle. Člověk se pořád za něčím honí.

Static-X

5. dubna 2007 v 18:52 |  Metal
Static-X je americká kapela hrající industrial metal.

Styl

Sami "Statici" definují svůj styl jako "Evil Disco". Kritika pojmenovává Static-X spíš jako představitele industrial metalu či nu-metalu (tady je trochu problém jelikož se nu-metal definuje jako heavy metal s prvky rapu a rap bychom v tvorbě Statiků hledali těžko. Ve skutečnosti je hodně složité Statiky někam zařadit, díky jejich osobitému stylu, zvuku ap. Každé album má trochu jinou atmosféru a nádech. Termín "Evil Disco" ve skutečnosti znamená, že zvuk Statiků obsahuje prvky metalu (Evil) a industrialu (Disco).

Historie

První dva členové se poznali na konci 80tých let, kdy Bill Corgan představil navzájem Wayna Statika a Key Jaye. Tihle dva spolu v roce 1990 utvořili kapelu Deep Blue Dream. Kapela nahrála několik dem, ale nic doopravdy nevyšlo a kapela se rozpadla. V roce 1994 poznali Wayne a Ken Tonyho Campose a společně utvořili kapelu Static. Mezi lety 1996/97 se ke kapele přidal ještě kytarista Koichi Fukuda. V roce 1998 podepsali Static-X smlouvu s vydavatelstvím Warner Bros a v roce 1999 vychází jejich debutové album Wisconsin Death Trip. Jeho název je přejatý z knihy, která obsahovala fotografie mrtvých lidí v jedné oblasti ve Wisconsinu a kapele se název alba zalíbil. Na albu byla vydána taky písnička December, která byla původně song Deep Blue Dream. Deska měla obrovský úspěch, její platinový prodej podpořilo více než roční turné, kde mimo jiné Statici dvakrát vystoupili na Ozzfestu. Dodnes se prodalo alba více než milion kusů. Během turné už kapela připravovala druhé album s názvem Machine, které vyšlo v roce 2001. Získalo zlatou desku, ale už nemělo takový úspěch jako WDT. Po turné k WDT se s kapelou na čas rozloučil kytarista Koichi Fukuda. Důvodem bylo, že se po dlouhém turné chtěl věnovat rodině a vedlejšímu projektu kapele Revolve. Jako náhradu za něj přibrali Statici Trippa Einstena. Další album chtělo něco nového. Kapelu opustil, neoficiálně kvůli hudebním rozporům jeden ze zakladatelů Ken Jay (zamířil do skupiny Godhead). Na v pořadí třetím albu se tak musel ujmout bubnů chlápek jménem Josh Freese. Album neslo název Shadow Zone a Statikům se skutečně podařilo vytvořil něco odlišného od jejich předchozí tvorby. Na albu byly melodické písničky, dokonce normální kytara, mnohem méně elektroniky, kritika desku ohodnotila jako nejlepší a Static-X za ní získali opět zlatou desku. Na turné už za bubny usedl nový bubeník - Nick Oshiro. Po turné vydala kapela ještě album raritek Beneath... Between... Beyond a pak se vrhla do práce na dalším albu Start a War, to však zkomplikovala aféra Trippa Einstena. Byl zatčen, obviněn a odsouzen za zneužití 14leté dívky. Kapela ho okamžitě vyloučila a jeho místo zaujal opět Koichi Fukuda.

Koncertování

Jak říká frontman kapely Wayne Static "Touring, touring, touring, more tourning…" neboli šňůra koncertů. Koncertování přikládají Statici velkou váhu. Často vyrážejí na turné. Bohužel většinou jenom po USA a jen zřídka kdy zavítají i do Evropy, když už se tak stane tak většinou jako předkapela. Evropa je totiž pro ně docela drahá. U nás byli jednou s albem Start A War v pražské Lucerně.

Zajímavosti

Logo "planoucího X" navrhl jistý Jager, přítel skupiny, a bylo později upraveno lidmi z Warner Bros, kteří pracovali na WDT.
Název - Původně se kapela jmenovala pouze Static, ale když podepsali smlouvu s Warner Bros museli si najít jiné jméno protože Static bylo už obsazené. Wayne navrhoval Wisconsin Death Trip, ale ostatní nesouhlasili a snažili se různě upravit slovo Static. Nakonec se shodli, že si dají za jméno jednoduše X. Z toho Static-X… od toho se odvíjí spousta věcí jako například dvd Xposed Xrated Xboard team x apod…
Otsego - Je zapadlé, ospalé městečko v Michiganu, blízko místa, kde Wayne chodil do školy. Zatím na všech albech je nějaká otsego-písnička, kromě připravovaného Cannibala.
Otsegolation - WDT Otsego Undead - Machine Otsegolectric - Shadow Zone Otsego Amigo - Start a War

Diskografie

1999 - Wisconsin Death Trip
2001 - Machine
2003 - Shadow Zone / X-posed DVD
2005 - Start A War / X-rated DVD
2007 - Cannibal

Singy, album raritních nahrávek

 • 2000 - Push It
 • 2001 - Black And White
 • 2001 - Where The Hell Are We…
 • 2004 - Beneath… Between… Beyond

Aktuální sestava

 • Wayne Static - zpěv, kytara, programování
 • Koichi Fukuda - hlavní kytara, programování
 • Tony Campos - bassová kytara
 • Nick Oshiro - bubny

Bývalý členové

 • Tripp Rex Eisen (kytara, odešel po obvinění ze sexuálního zneužívíní 14leté dívky)
 • Ken Jay (bubeník, neoficiálně kvůli hudebním rozporům).

Externí odkazy

 • Static-X.com - oficiální stránky kapely
 • staticx.ic.cz - české fanouškovské stránky
 • staticx.fan.pl - EN/PL stránky
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama