Život je džungle. Člověk se pořád za něčím honí.

Urologické problémy

5. dubna 2007 v 14:59 |  Nemoci a léčba
Sedíte v restauraci, právě jste dopili druhou kávu a ve vašem mozku se rozsvítí kontrolka s nápisem toaleta. Po návštěvě WC se vám patřičně uleví a vy si můžete bez obav objednat další nápoj. Avšak celý proces neprobíhá vždy tak hladce. Náš močový systém nás může zradit.
Jak správně funguje náš močový systém?
Tělo se zbavuje odpadního materiálu prostřednictvím plic, kůže, střev a močového systému. Ledvinami projde až 1 litr krve za minutu a vyloučí se 600 až 1500ml moči. Pár ledvin, dva uretery (močovody), močový měchýř, sfinkterový komplex (svěrač) a uretra (močová trubice) jsou základní jednotky močového traktu. Ledvina je párový orgán tvaru fazole o velikosti pěsti. Obě jsou umístěny v bederní oblasti, blízko páteře, těsně pod okrajem hrudního koše. Malá klubíčka krevních kapilár (glomeruly) v kůře ledvin a renální (ledvinné) tubuly tvoří nefron. Tato funkční jednotka filtruje z krve odpadní látky (např. močovinu) a udržuje minerálovou, acidobazickou a vodní rovnováhu. Výsledná moč se z ledvinné pánvičky dostává močovody do močového měchýře. Močovody nebo-li uretery jsou tenké trubičky dlouhé asi.......cm. Svalovina v jejich stěně se pravidelně stahuje a zajišťuje tak jednosměrný tok moče směrem k měchýři. Při poruše této funkce moč stagnuje nebo se dokonce dostává zpět do ledvin, kde vzniká riziko vzniku infekce (pyelonefritidy). Speciální spojení mezi uretery a měchýřem zabraňuje refluxu (zpětnému toku) moči. V podstatě se jedná o druh chlopně, která tak snižuje riziko šíření ascendentní infekce. Močový měchýř je dutý orgán umístěn v prostoru pánve za stydkou kostí a upevněn ligamenty (vazy). Každých 10 až 15 sekund se do něj z ureterů vyprázdní malé množství moče. Díky struktuře svaloviny a epitelové výstelky se může měchýř roztáhnout a měnit tvar v závislosti na objemu moči. Než pocítíme naléhavou nutnost použít toaletu je schopný pojmout až ..........Systém svěračů je tvořen cirkulární svalovinou hladkého svalstva při ústí měchýře do uretry a příčně pruhovanou svalovinou pánevního dna. U mužů těsně pod ústím obepíná močovou trubici prostatická žláza a uretra slouží jako společný vývod pohlavních i močových cest. U žen je uretra výrazně kratší, což bývá důvodem častějších uroinfekcí. Zřasená sliznice uretry k sobě těsně přiléhá a brání tak úniku moči mimo mikci. Nervová vlákna zásobující močový měchýř informují skrze vzestupné míšní dráhy centra v mozku o napětí ve stěně měchýře a skrze sestupné dráhy přivádějí informace zpět. Aktivace vegetativního parasympatického nervového systémů zvyšuje napětí svaloviny měchýře (detrusoru ) a relaxuje svěrače. Sympatikus působí naopak. Jak se napíná svalová stěna měchýře pociťujeme nutkání na močení, které můžeme do určité míry vůlí potlačit a zablokovat tak jeho reflexní vyprázdnění. Během aktu močení se svaly měchýře stahují a vypuzují moč do uretry a ven. Zároveň se uvolňují sfinktery. Díky dokonalé souhře dojde k přirozenému, bezproblémovému vymočení - mikci.
Co může být příčinnou urologických potíží?
Příčin urologických potíží je široká škála. Obecně k nim patří změny v organismu provázející stárnutí, onemocnění související přímo či nepřímo s močovým systémem nebo následky poranění. Stárnutím se zhoršuje schopnost ledvin odstraňovat z krve odpadní látky a udržovat vodní a minerálovou rovnováhu. Svalstvo ztrácí pevnost a pružnost, což může způsobit nedostatečné vyprazdňování měchýře či nedobrovolný únik moči (tzv. močovou inkontinenci). Také bakteriální, virová i jiné infekce patří mezi časté příčiny urologických potíží. Postihují ledviny (pyelonefritis), měchýř (cystitis), uretru (uretritis) nebo celý systém. Následkem zranění nebo celkového onemocnění může být snížená filtrace v ledvinách či blokáda odtoku moči.
Jak je patrno škála možných potíží je opravdu široká, od banálních až po život ohrožující. K nejčastějším patří uroinfekce, ledvinné kaménky, zvětšení prostaty, inkontinence, močová retence a selhání ledvin. Každý z nás se během svého života setká nebo setkal alespoň s jedním jmenovaným onemocněním.
Infekce močového traktu
Nejčastější močovou infekcí je cystitida. Nejnebezpečnější pyelonefritida, která může skončit i selháním ledvin. Infekce se nejčastěji šíří tzv. ascendentní cestou, tedy uretrou do měchýře a k ledvinám. Méně často jsou zdrojem ledviny či okolní struktury a orgány. Častěji jsou postiženy ženy a to pravděpodobně díky anatomickým poměrům ( kratší uretra, blízkost řitního otvoru a poševního vchodu). U dětí jsou infekce četnější do dvou let věku.
Nejčastěji vykultivovaným bakteriálním agens močových infekcí je Eschericia Coli (až v 80%), která je přirozenou součástí mikroflóry tlustého střeva. Do močových cest se dostává, zvláště u žen, díky blízkosti uretry a anu. Špatné hygienické návyky riziko infekce zvyšují. U malých dětí je důležité zajistit dostatečnou výměnu znečistěných plenek a již malé holčičky je nutné naučit očistit se po stolici zepředu do zadu k řiti. Chlamydia trachomatis a Mycoplasma hominis jsou patogeny, které se přenášejí mezi sexuálními partnery a způsobují opakované infekty.
Dalšími rizikovými faktory vzniku močové infekce je obstrukce nebo nedostatečné vyprazdňování močového měchýře (močové kameny, zvětšení prostaty u mužů, poranění páteře), snížení celkové imunity a vrozené vady močového traktu.
Projevy močové infekce jsou závislé na rozsahu a průběhu onemocnění. Patrný je i vliv věku. Malé děti, které nedovedou své potíže sdělit, jsou většinou neklidné, pláčí, mají horečku, průjem či zvrací. Starší děti a dospělí mívají bolesti v podbřišku, bolesti v bedrech, často močí, ale pouze malé množství (polakisurie), močení je bolestivé (strangurie) a moč může být zakalená či dokonce s příměsí krve (hematurie). Známkou pyelonefritidy jsou vysoké horečky, zimnice, nevolnost se zvracením a bolest pod žebry. U těhotných žen díky hormonálním změnám a změnám v postavení částí močového systému se riziko močové infekce zvyšuje. Pravidelné kontroly moče patří k nezbytné péči o nastávající maminku, poněvadž uroinfekce nemusí být zpočátku provázena potížemi, avšak může se velmi rychle rozšířit a ohrozit matku (poškození ledvin, arteriální hypertenze) i dítě (předčasný porod, sepse).
Ke správné diagnóze a léčbě uroinfekce je zapotřebí správně provedený odběr vzorku moči. Před odběrem se okolí uretry omyje a zachytí se střední proud moče. Přítomnost nadměrného množství bílých krvinek (leukocytů) signalizuje bakteriální infekci. Patogenní bakterie lze poté z odebraného vzorku vykultivovat a stanovit jejich citlivost k antibiotikům či chemoterapeutikům, což je předpokladem k účinné terapii. Při postižení dolního močového traktu nemusejí být v séru nezbytně zvýšeny ukazatele zánětu ( C reaktivní protein, leukocyty, sedimentace).
Léčba by měla být nastavena dle výsledku kultivace. Pokud však na výsledek nelze čekat, podávají se léky empiricky hned po odběru vzorku moče. Většina patogenů je citlivá na cotrimoxazol, amoxicilin nebo fluorochinolony. Léky by se měly užívat 1 až 2 týdny. Chlamydie a Mykoplasma vyžadují delší léčbu doxycyklinem či cotrimoxazolem. Při postižení ledvin trvá léčba až 6 týdnů. Symptomatická terapie zahrnuje analgetika pro tlumení bolesti (např. ibuprofen, paracetamol), doporučuje se zintenzívnit pitný režim a vynechat pití kávy, alkoholu a kouření cigaret.
Také kombinace přírodních prostředků a režimových opatření přinesla uspokojivé výsledky jak v prevenci tak v terapii. Vyvarujte se parfémovaným mýdlům, upřednostňujte sprchu před koupelí ve vaně, dbejte o hygienu před i po intimním styku, nezvykejte si dlouho zadržovat moč a dostatečně pijte vhodné nápoje (vodu, bylinkové čaje, zředěné ovocné šťávy bez přídavku cukru). Antiseptické a hojivé účinky má brusinková nebo borůvková štˇáva neslazená cukrem, čaje a tinktury z vodilky kanadské (Hyrastis canadensis), medvědice lékařské (Uva ursi), svízele přítuly (Galium aparine), proskurníku lékařského (Althea officinalis) či některých druhů lišejníků. Přírodní terapeutika se užívají ve 3 až 4 dávkách během dne a jsou velmi dobře snášena.
Močová inkontinence
Močová inkontinence je definována jako samovolný únik moči, který lze objektivně prokázat a je sociálním či hygienickým problémem. Podmínkou kontinence je vedle fyziologického průběhu mikce i funkční schopnost. Funkční schopností myslíme manuální zručnost, dostatečnou mobilitu, schopnost včas rozpoznat nucení na močení a vyhledat toaletu. Inkontinecí trpí převážně ženy ( až 85%). Ve věku nad 80 let se poměr mužů a žen vyrovnává.
Při tzv. pravé inkontinenci (stresová, podmíněná organickou nebo neurogenní lézí) je porušen sfinkterový komplex. Při nepravé inkontinenci (urgentní, paradoxní) je komplex intaktní. Toto dělení je pouze orientační. Ve skutečnosti se často jednotlivé typy kombinují.
Stresová inkontinence je spojena s nekontrolovatelným únikem moči při zvýšení nitrobřišního tlaku, ke kterému dochází při zvedání těžkého břemene, smíchu nebo kašli. Svaly pánevního dna a sfinkterový komplex jsou oslabené.
Urgentní inkontinence je způsobena nekontrolovatelným stahem svalstva močového měchýře (detrusoru). Tato hyperaktivita může být následkem poškození inhibiční nervové dráhy při úraze, cévní mozkové příhodě či cervikální stenóze. K dalším příčinám způsobují zvýšenou činnost detrusoru patří zánět, močové kaménky nebo zhoubný nádor. Nemocný má náhlou silnou potřebu se vymočit, která nelze ovládnout a dochází k úniku moči.
Paradoxní inkontinence se objevuje pokud nedojde k úplnému vyprázdnění měchýře nebo jsou močové cesty blokovány. Zadržovaná moč pak nekontrolovatelně uniká.
Základem diagnózy je pacientova výpověď o rozsahu samovolného úniku moči, prodělaných operacích, probíhající léčbě, u žen údaje o průběhu a počtu porodů. Další vyšetření (uroflowmetrie, cystouretroskopie, urodynamické studie) jsou indikována podle charakteru obtíží. Nebytná je spolupráce urologa s neurologem, gynekologem a praktickým lékařem.
Léčba je závislá na příčině inkontinence a přidružených chorobách. Anticholinergika a blokátory kalciových kanálů jsou léky snižující tonus detrusoru. Antagonisté (blokátory) alfa adrenergních receptorů snižují tonus sfinkteru a pomáhají při obstrukci odtoku moči z měchýře. Naopak u žen po menopause, kdy dochází k atrofii slizice v urogenitálním systému,pomáhají v kombinaci s estrogeny (ženské hormony) alfa adrenergní agonisté (stimulují receptory sympatického nervového systému). Pokud nelze odstranit prvotní příčinu inkontinence, nepomůže chirurgický zákrok ani neurostimulace je k dispozici široká škála vložek, kondomů (urinarů) a plen k minimalizaci následků a udržení kvality každodenního života. Inkontinence by neměla znamenat sociální izolaci, snížení pracovní schopnosti a kvality intimního života.
Benigní hyperplazie prostaty
Prostata nebo-li předstojná žláza je součástí mužského pohlavního systému. Naléhá zevně na dno močového měchýře a obepíná uretru. Benigní (nezhoubné) zvětšení žlázy se může projevit častým nutkáním na močení a poté slabým proudem moči. Prostata tlačí na uretru a blokuje odtok. Existuje několik možností léčby. Nutno je vyloučit přítomnost malignity (karcinomu prostaty). U mužů se v rámci skríningového vyšetření měří hladina specifického prostatického antigenu v séru.
Intersticiální cystitida
Zánět stěny močového měchýře se projevuje častým imperativním nutkáním na močení. Někdy lze v moči nalézt nepatrné stopy krve. Stav je provázen bolestmi v podbřišku a během močení. Jedná se o chronický zánět nejasného původu. Následkem je jizvení a zmenšení kapacity měchýře.
Urolitiasa
Močové kameny mohou vzniknout kdekoliv v močovém systému a způsobit blokádu a bolestivou renální koliku. Jejich vznik je podmíněn zvýšením koncentrace kmenotvorných látek v moči. Na druhou stranu existují tzv. inhibitory krystalizace ( magnesium, citrát, zinek, mukósní substance), což jsou látky zabraňující tvorbě kaménků. Až 80% konkrementů obsahuje vápník. Citrát váže vápník, a proto je jeho dostatečná koncentrace v moči považována za ochranný faktor.
Co se týče léčby a prevence je u menších konkrementů většinou úspěšná úprava pitného režimu (dostatek tekutin), neinvazivní (litotrypse extrakorporální rázovou vlnou) a symptomatická léčba (spasmolytika, protizánětlivé a antiedematózní léky). Velký úspěch slaví také endoskopické metody.
Renální selhání
Akutní selhání ledvinných funkcí je život ohrožující stav a může vzniknout následkem úrazu, velké ztráty krve a působením toxických látek. U chronické renální insuficience dochází ke ztrátě funkcí postupně např. následkem chronického zánětu, opakovaných pyelonefritid či
poškození cév u diabetiků a hypertoniků.
Enuresis
Enuresis je termín pro samovolné pomočování u dětí starších 4 let. Příčinou může být nevyzrálost centrální nervové soustavy, poruchy chování a osobnosti nebo neuromuskulární onemocnění. V žádném případě se dítě nesmí obviňovat a trestat. Prostá režimová opatření často brzy slaví úspěch. Doporučuje se omezit příjem tekutin před spaním, pokusit se vyprázdnit močový měchýř před usnutím a zabezpečit dítěti snadný přístup na toaletu. Vedle urologické či neurologické péče je často zapotřebí pomoc psychologa.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Urixin Urixin | Web | 15. dubna 2017 v 17:58 | Reagovat

Na všechny problémy s močovým měchýřem lze použít doplněk stravy Urixin, na který jsem napsal recenzi u mě na webu. S čistým štítem můžu říct, že je to jeden z nejúčinnějších doplňku stravy, které jsem kdy viděl. Funguje i ženám, které mají záněty 2-3x do roka a nemohou se toho problému zbavit. Funguje i tam, kde antibiotika už ne.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama