Život je džungle. Člověk se pořád za něčím honí.

Vypadávání vlasů

5. dubna 2007 v 14:47 |  Nemoci a léčba
Vlasy spolu s ochlupením tvoří jedinečnou strukturu našeho těla. Již dávno není jejich hlavní role termoregulační a krycí. Pro dnešního člověka plní vlasy především funkci v psychosociální komunikaci a roli ochranou. Například malé děti mají již zřetelné obočí a řasy, které zabraňují průniku cizích těles do očí. Vlasy chrání kůži hlavy proti slunečnímu záření a fyzickému poškození. Porost lidského těla hraje nezastupitelnou roli v sociální a sexuální oblasti. Odrazem této skutečnosti je rituální holení hlavy křesťanskými či budhistickými mnichy, ostříhané hlavy vězňů a vojáků nebo nekrácené vlasy a vousy Sikhů. V našem moderním světě se stala péče o vlasy a ochlupení nedílnou součástí denní hygieny, módy a reklamy. Není tedy divu, že jakákoliv nemoc či změna přirozených kadeří má důsledky na námi vnímanou kvalitu života. V tomto článku se naše pozornost obrací především na padání vlasů a problémy s tvorbou lupů. K pochopení příčin a léčby si nejdříve zopakujeme několik důležitých poznatků s histologie a fyziologie vlasu a kůže.
Přiblížíme si strukturu vlasu a vlasového folikulu.
Vlas je složen z proteinu - keratinu. Tvoří ho tři vrstvy: vnější kutikula (plášť), střední kůra a vnitřní dřeň.
Barva vlasu je dána přítomností pigmentů: melaninu (hnědá a černá) a feomelaninu (červená a žlutá). Bez pigmentu jsou vlasy bílé. Šedou barvu vlasů vnímáme pokud jsou namíchány barevné a bílé vlasy. Šedivý vlas jako takový neexistuje.
Vlas roste z folikulu. Stěna folikulu vzniká z vnější pochvy vlasového kořene. Hlubší část folikulu se rozšiřuje a tvoří vlasovou cibulku, která obsahuje zárodečnou vrstvu, zdroj růstu vlasu. Tkáň dermis (vrstva, která leží pod epidermis, vnější vrstvou pokožky) vybíhá proti bázi folikulu a tvoří dermální papilu, kde se nachází síť kapilár, které přivádějí kyslík a živiny.
Melanocyty jsou přítomny v horní části papily a produkují pigmentová granula, která jsou distribuována v kůře vlasu.
Ve folikulu je vlas obklopen vnitřní pochvou vlasového kořene. Ta má tři vlastní vrstvy: vnitřní kutikulu, Henleho a Huxleyovu vrstvu. Vlas a jeho vnitřní pochva rostou stejným tempem, ale nad povrchem kůže se objevuje už jen samotný vlas. Vnější pochva vlasového folikulu přechází do epidermis. K samotnému folikulu se také pojí vyústění mazové žlázy a úpon musculus arrector pilli (vzpřimovače vlasů).
Jak vlas roste?
Každý vlasový folikul prodělává cyklické růstové změny. Vlas doroste do maximální délky, růst ustává a vlas vypadává a je nahrazen jiným. Cyklus má tři odlišné fáze:
Anagen: období aktivního růstu
Catagen: období změn a přestavby
Telogen: klidové období před obnovením růstu
Narozdíl od zvířecí srsti se u nás vyskytují vlasy v různém stadiu vývoje. Během cyklu lze označit horní a střední třetinu vlasového folikulu za permanentní, zatímco dolní třetina se mění.
Během anagenní fáze je vlas ukotven hluboko v podkožním tuku a nejde jednoduše vytrhnout. Epidermální buňky germinální vrstvy obklopující dermální papilu se dělí a posunují ty starší směrem nahoru, kde mění tvar a keratinizují. Buňky kutikuly tvoří na povrchu šupinky. Uspořádání vláken kortexu určuje, zda budou naše vlasy rovné či kudrnaté. Za měsíc se vlas v průměru prodlouží o 1 centimetr. V našem skalpu je asi 85 % až 90 % vlasů v aktivní fázi jež trvá 2 až 6 let.
Katagenní fáze je nejkratší, tvoří asi 1 % a trvá 3 týdny. Jde o konec aktivního růstu a vyznačuje se změnami ve vlasovém folikulu, který se zkracuje, vzniká paličkovitý vlas a vlasová cibulka se rozrušuje.
Telogenní vlas najdeme výše v dermis a může být lehce vytažen. Pod ním již roste zárodek dalšího vlasu a cyklus se opakuje. Tato fáze trvá 3 měsíce a nachází se v ní asi 10 % vlasů. Individuálně se vyskytuje větší počet telogenních vlasů, a to především v pozdním létě. Pozorujeme potom zvýšenné vypadávání na podzim. Naopak v prosinci, lednu a únoru nacházíme méně vlasů v telogenní fázi. Průměrně vypadává asi 100 vlasů za den. Toto množství se mění během roku.
Běžný skalp čítá asi 100 000 vlasů (asi 250 na centimetr čtvereční). Více jich mají blonďatí lidé, méně rudovlasí. Existují vzácné případy mužů i žen, kteří ztrácejí všechny vlasy pravidelně každých 7 let, poněvadž jejich cyklus není kontinuální. Zůstávají plešatí asi 4 měsíce, a poté se jim pokrývka hlavy zcela obnovuje. Vlasy rostou nejrychleji od 16 do 30 let. Tempo růstu se zpomaluje s délkou vlasu.
Každý z nás na sobě pocítil, jak mu vlasy vstávají hrůzou, či husí kůži při chladu nebo vzrušení. Tak se manifestuje vliv nervového systému a činnost malého svalku - vzpřimovače vlasu. Celkový stav našeho organismu, naše emoce a stav naší mysli se promítají i do změn v prokrvení a výživě vlasu.
Je tedy velmi důležité uvědomit si, jak velkou roli hraje celkové zdraví na stav našeho skalpu.
Ach ty lupy!
Z celého povrchu lidského těla se neustále olupuje svrchní vrstva kůže. Lupy jsou mrtvé buňky kůže vlasového porostu, které se odlučují v nadměrném množství. Je to důsledek růstového procesu v kůži skalpu. Lupy jsou velmi nepříjemná záležitost, která snižuje sebevědomí postiženého člověka a bývá bariérou v sociální komunikaci. Takoví lidé se mohou například obávat nosit tmavé oblečení, kde bývají šupinky mrtvé kůže obzvláště zřetelně vidět.
Zvýšená tvorba lupů se objevuje během zimy. V létě bývá nejnižší. Nejčastějším příznakem jsou šupinky mrtvé pokožky, může se objevit svědění a nacházíme malé bělošedé plošky lupů na temeni hlavy. Ke zhoršení může docházet působením těchto faktorů:

- nadměrné používání vlasových sprejů a gelů
- neodborné barvení vlasů a nadměrné kulmování
- studené počasí a suché vnitřní vytápění
- neadekvátní mytí vlasů a špatné oplachování vodou
- stres, úzkost a psychické napětí
- špatná výživa
Tvorba lupů je proces, který nemůžeme zcela eliminovat, lze však kontrolovat. Mírné šupení lze ohlídat častým mytím a správným používáním šamponu. Při neúspěchu lze použít speciální šampony s přídavkem účinné látky pro snížení tvorby lupů.
Nejpřímější cestou je užití látek s cytostatickým účinkem jako sulfid selenu či pyrrithion zinku. Tyto látky snižují rychlost dělení buněk v povrchové vrstvě pokožky skalpu a za několik týdnů lze pozorovat jejich účinek. Přípravky se sulfidem selenu nepoužíváme na otevřená poranění kůže. Další účinnou látkou může být dehet. Pozornost bychom měli věnovat také dietě a dostatečnému přísunu beta karotenu, B vitaminů, fluoru a selenu. Pokud jsou šupinky na hlavě provázeny začervenáním a mastným šupěním na obličeji, v obočí a na řasách, může se jednat o jiný problém než jsou lupy. V každém případě je radno kontaktovat lékaře, a to především pokud se vyskytne zarudnutí a šupinatění na jiné části těla.
Co vše se může skrývat za problémy s lupy?
Seborrhoická dermatitida
Tento kožní zánět se jeví jako plošky suché nebo mastné šupící se kůže a zarudnutí ve vlasech, na obličeji, v podpaží či pod prsy. Přestože se nám kůže zdá suchá a drsná zvlhčování způsobí jen větší začervenání. Ačkoliv seborrhoea není kvasinková infekce, plísně často sekundárně tuto dermatitidu komplikují.
Léčba příznaků bývá úspěšná po aplikaci protizánětlivých látek jako jsou deriváty kortikoidů či fungicidních prostředků pro léčbu nasedající plísňové infekce. Hydratační krémy většinou jen odstraní hrubé šupiny, ale zhorší začervenání. Můžeme se pokusit i o změnu šamponu, antiperspirantu nebo způsobu péče o vlasy a kůži. Některé látky v kosmetických přípravcích projevy seborrhoické dermatitidy zhoršují.
V lékárně lze například dostat šampony s přídavkem dehtu, kyseliny salicylové, zinku, sulfidu selenu či ketokonazolu (antifungicidní látka). Lze je používat stále či jen jednou nebo dvakrát do týdne. Po zmírnění příznaků střídejte s obyčejným šamponem. Při neúspěchu vyzkoušejte jiný druh.
Krémy, gely, pěny či lotia s kortizonem nebo fungicidní krémy. Léčba kortikoidními přípravky by měla mít rozsah maximálně několik dnů! Většinou je léčba jen dočasně úspěšná a projevy dermatitidy se po čase vrací. Značnou roli zde hraje faktor dědičnosti. Pokud se vyrážka objeví a obtěžuje svěděním, mnoho nemocných podstupuje léčení znovu. Postihne-li dermatitida řasy, je nutná konzultace s očním lékařem!
Psoriáza
Je mnohem větším problémem. Trpí jí asi 3 % populace. Není nakažlivá, ale většinou se v rodinách dědí. Projevuje se většinou jako stříbrné šupinky na těle či ve skalpu. Lékař většinou doporučí léčbu kortikoidy, psoraleny a UV zářením. K výraznému zlepšení vedou pobyty u moře. Nedávno se objevily zprávy o pozitivním účinku prvosenkového oleje. Projevy psoriázy se zhoršují při psychickém stresu nebo u infekcí dýchacích cest.
Jak bojovali s lupy naši předci?
Borová voda je velmi starý prostředek k odstraňování lupů a lze ji dostat v každé lékárně.
Než si umyjeme vlasy šamponem, mírně je navlhčíme, masírujeme kůži skalpu a opláchneme teplou vodou. Nálev z rozmarýnu necháme zchladnout a používáme na opláchnutí umytých vlasů.
Další metoda spočívala ve vmasírování arašídového oleje do skalpu. Poté se aplikuje citronová šťáva a nechá se působit 5 minut. Následuje umytí obyčejným šamponem.
Padání vlasů
Vypadávání vlasů je fyziologický proces, který jsme již popsali v úvodu článku. Avšak nadměrná ztráta vlasů je závažná životní změna. Příčiny se mohou u každého individua velmi lišit. Pokud budeme hledat nestranný názor na důvod, proč přicházíme o vlasy, můžeme se dočkat nepřeberného množství informací a zaručených prostředků na léčbu. Proberme si alespoň některé z nich.
Které jsou hlavní důvody ztráty vlasů prezentované lékaři?

- faktory dědičnosti
- stárnutí
- hormonální vlivy a poruchy
- intoxikace obecně
- léky
- strava
- systémové onemocnění
- poranění
- vystavění těžké radiaci
Pokud pozorujeme, že nám vlasy ubývají, měli bychom si předem zodpovědět několik otázek.

- Jak dlouho vypadávání pozorujeme a v jakých oblastech nám vlasy mizí?
- Jedná se o vypadávání difúzní nebo lokalizované?
- Vypadne vlas celý i s kořínkem nebo se jen láme?
- Dochází k zvýšenému vypadávání nebo jen k ztenčování vlasu?
- V jakém věku vypadávání začalo? Pro dětský věk je typickou příčinou tinea capitis (postižení vlasů mykózou) nebo alopecia arreata (nejizevnatá ztráta vlasů, vousů či ochlupení, jen na ohraničených plochách).
- Bereme nějaké léky?
V některých případech mohou mít námi užívané léky za nežádoucí účinek ztrátu vlasů či ochlupení. Zde jsou některé příklady:
- Léky na snižování hladiny cholesterolu: klofibrát, gemfibrozil
- Medikace při léčbě Parkinsonovy nemoci: levodopa
- Antiulceróza: cimetidin, ranitidin, famotidin
- Antikoagulancia: kumarinové preparáty a heparin
- Léky pro léčby dny: allopurinol
- Léky pro léčbu revmatoidní artritidy: indometacin, naproxen, sundilak, metotrexát
- Deriváty vitaminu A: izotretinoin
- Antiepileptika: trimetadion
- Antidepresiva: tricyklická
- Amfetaminy
- Beta blokátory: atenolol, nadolol, propranolol, timolol
- Další: karbimazol, jodid, thiokyanát, thiouracil, anabolické steroidy
- Je pravidelná menstruace? Probíhá období menopauzy? Je žena těhotná?
Při poruchách menstruace a problémech s akné lze myslet na androgenní alopecii u žen. Během i po těhotenství může dojít k náhlému vypadávání většího množství vlasů - takzvané telogenní effluvium. Setkáváme se s ním i při vysokých horečkách, po operacích a úrazech nebo po náhlé ztrátě tělesné váhy v předcházejících 6 měsících.
- Jaký je celkový zdravotní stav?
Každá nemoc a nerovnováha našeho organismu se promítá do kvality vlasů, ochlupení, řas a obočí.
- Podstoupili jsme vyšetření funkce štítné žlázy?
Zvýšená i snížená hladina hormonů štítné žlázy se projeví v kvalitě našich vlasů.
- Vyskytují se nějaké nemoci či podobné problémy v rodině?
Hereditární faktory jsou významné především u androgenní alopecie a alopecia arreata.
- Jakou vlasovou kosmetiku používáme a jak se o vlasy staráme?
- Jak se stravujeme?
Nesprávné složení vegetariánské i běžné stravy se projevuje vedle zhoršení stavu vlasů také anémií, únavou a často i špatnou náladou.
A léčba...?
Při výběru léčby musíme uvážit příčinu svých problémů a možnosti, které se nám nabízejí. Vlastní terapie zahrnuje vnitřní i vnější užívání účinných látek, chirurgické postupy, avšak především pátráme po prvotní příčině a tu se snažíme odstranit. Můžeme se rozhodnout pro zpomalení či zastavení vypadávání nebo nám bude stačit pokud holá místa zakryjeme. Poněvadž léčba pro jednotlivé klinické jednotky se liší, uvedeme jen některé příklady.
Alopecia arreata
Při tomto onemocnění se k terapii užívají kortikosteroidy jako topické přípravky (fluocinolon, dexamethason), v menší míře pro mnoho nežádoucích účinků i vnitřně (prednison), minoxidil pro vnější použití (stimuluje syntézu DNA ve folikulu), anthralin (má imunomodulační efekt), topická imunoterapie (například dinitrobenzen), fotochemoterapie (PUVA).
Androgenní alopecie
Pro léčbu této formy alopecie se rozhodujeme na základě psycho-sociálního dopadu na život "pacienta". Máme možnosti jak v oblasti farmakoterapie, tak v oblasti chirurgické. Na základě znalosti patofyziologie androgenní alopecie vznikly léky, které blokují vliv dihydrotestosteronu na buňky folikulů (inhibitory 5 alfa reduktázy, blokátory androgenních receptorů). Dále se užívá minoxidil a tretinoin (látka, která stimuluje buněčnou diferenciaci a růst).
Další z možností je transplantace vlasové pokrývky na postižená místa.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Filip Filip | E-mail | Web | 23. srpna 2011 v 10:38 | Reagovat

Velice hezky napsáno. Rád bych si s Vámi vyměnil odkaz. Napiště mi prosím.

S pozdravem,

Filip

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama